Велику загрозу сходам озимих створюватимуть дротяники і особливо озима совка, чисельність якої через потепління та недостатність інтегрованого захисту різко зросла.
Істотно регулювати чисельність шкодочинного ентомокомплексу можна за допомогою технологічних прийомів. Так, зокрема, зміщення в часі строків сівби в бік більш пізніх дає можливість значно зменшити ризик пошкодження посівів озимої пшениці злаковими мухами, особливо гессенською, яка, як відомо, живе лише 4-5 днів.
Внесення в рядки при сівбі, або під культивацію мінеральних добрив справляє досить потужний депресивний вплив на шкідників, що мешкають у ґрунті через насичення ґрунтового розчину солями та випарами аміаку і кислот, а також шляхом прямої токсичної дії хлору, що міститься у хлористого калію.
Істотно зменшує чисельність грунтоживучих шкідників своєчасний та якісний обробіток ґрунту перед сівбою, заробка у ґрунт падалиці попередньої культури та пирію повзучого. Розміщення озимої пшениці по стерньових попередниках і особливо після пшениці різко підвищує фактор ризику пошкодження шкідниками і ураження хворобами.
Потрібно обстежити посіви озимої пшениці на предмет присутності на них яйцекладок, пам’ятаючи при цьому, що шведські мухи (вівсяна і ячмінна) відкладають яйця в фазі першого-другого листка за колеоптиль або за листкову піхву, що прикриває молоденьке стебельце; гессенська на поверхню листка, розміщуючи їх ланцюжком. Через 4-7 днів можлива поява личинок. Шкодочинність злакових мух дуже висока, найбільш небезпечним є пошкодження ембріональних тканин. При необхідності обприскування слід провести оперативно (до зниження температури повітря нижче 12°С) слідуючими препаратами: Бі-58 новий к.е., данадим 400 к.е. або данадим стабільний к.е., волатон, золон – 1,5 кг/га; Децис 2,5% к.е. – 0,2 кг/га; Децис профі в.г. – 0,04 кг/га; карате 050 ЕС к.е. – 0,2 кг/га; фастак 10% к.е. або його вітчизняний аналог циклон к.е. – 0,15 кг/га.
Якщо в посівах присутні личинки хлібної жужелиці (більше 2-4 особин на 1 м2) – слід внести до суміші препарат, що містить диазинон (базудин 60% в.е. 1,5-1,8 кг/га).
Вкрай важливою проблемою залишається захист озимої пшениці від хвороб і особливо кореневих гнилей. Втрати від цих хвороб за сучасними оцінками сягають майже половини врожаю. Уражена гнилями коренева система не спроможна забезпечити рослину водою і поживними речовинами, що зводить нанівець систему ґрунтового мінерального живлення і унеможливлює застосування наукоємних промислових технологій вирощування.
Для захисту посівів зернових озимих культур від мишовидних гризунів слід провести розкладання отруєних приманок із зерна пшениці або соняшнику, обробленого 0,5-0,7% гліфтором. норма витрати – в залежності від кількості колоній гризунів. Можна застосовувати також препарат «Шторм» -0,7-1,5 кг/га або зерновий бактероденцид – 1-2 кг/га.
Посівам озимого ріпаку можуть шкодити капустяні блішки та ріпаковий трач. Слід зазначити, що запізнення з обприскуванням проти останнього на дні може призвести до загибелі посівів. Обробіток слід починати при появі 1-2 гусениць на квадратному метрі препаратами, що містять диазинон (базудин 600 Д в.е. – 1,5-1,8 кг/га), а також нурелл Д к.е. 0,7-1,0 кг/га, карате 050 ЕС к.е. – 0,125- 0,150 кг/га, Імідж в.р.к. – 0,2-0,25 кг.
Головне управління агропромислового розвитку облдержадміністрації.
Центр наукового забезпечення АПК Вінницької області.