Якщо пияцтво на початковому етапі – це результат неправильного виховання, слабохарактерності, розбещеності, імітації дурних навичок, то наркоманія з самого початку–серйозна хвороба,що потребує спеціального лікування. Потрібні великі зусилля,щоб вилікувати і перевиховати наркомана. Немає нічого більш жахливого, аніж мати члена сім’ї – наркомана, що по своїй волі змушує страждати не тільки самого себе, а й своїх рідних.
Негативні явища, що породжуються вживанням наркотиків, несуть у собі велику небезпекудля людства.Вживання їх, насамперед, негативно впливає на здоров’я людей, сприяє розвитку соматичних і психічних захворювань, і це є одна з причин збільшення смертності населення.
Наркоманія супроводжує різні форми злочинності, тому що, по-перше, з метою отримання наркотиків наркомани вчиняють злочини. Подруге, вони часто чинять злочинипідбезпосереднімвпливом наркотиків на психіку.
Взаємозв’язок наркоманії і злочинності виявляється такожу вчиненні протиправних дій, пов’язаних із незаконними операціями з наркотиками (виготовлення, збереження, збут, придбання).
Та чи варто пробувати наркотики? Кому потрібний букет хвороб, що передається через голку? Наркоманія… Скільки смертей за цим словом, скільки болі, скільки поламаних життів… Внашій області з 2006 року для пацієнтів, які мають залежність від наркотичних речовин, що містять опій або опійні алкалоїди, запроваджена так звана замісна терапія, яка вже в багатьох країнах світу є стандартом наркологічної допомоги (поряд з реабілітаційними та детоксикаційними компонентами лікування). Переваги даного методу – зменшення вживання «вуличного» кримінального наркотику, зниження ризику захворювань на інфекційні хвороби, підвищення соціальної активності і зайнятості людей, скорочення злочинності.
Програма замісної терапії – це не просто видача пацієнтам ліків.Зними працюють соціальні працівники, психологи, вони відвідують групові заняття, беруть участь у психологічних тестуваннях.
Хочу наголосити: наркозалежності можна позбутися, але для цього потрібно докладати максимум зусиль, мати тверде бажання вилікуватися, не вживати наркотики. Якщо пацієнт бажає бути включеним у програму замісної терапії або отримати детальнішу інформацію, йому необхідно звернутись в наркологічний кабінет поліклініки центральної районної лікарні.
Олександр ЯЦЮК, психіатр ЦРЛ.