Як не прикро констатувати, але проблема соціального сирітства в Україні залишається досить актуальною. Це стосується, зокрема, і нашого району. Сьогодні на обліку в службі у справах дітей райдержадміністрації перебуває 24 дитини-сироти та 118 дітей, позбавлених батьківського піклування. При тому, що за 2007-й та січень-лютий 2008 року опіку та піклування припинено над 24 дітьми, статусу дитини-сироти та дитини, позбавленої батьківського піклування, набуло 44 дитини. Одні з них проживають у сім’ях опікунів чи піклувальників, інші ж виховуються в державних інтернатних закладах. Та які б там чудові умови не були створені, все ж, погодьтеся, це не замінить сімейний затишок та батьківську любов.
У 2007 році на Бершадщині громадянами України було усиновлено троє дітей з нашого району.
3 метою посилення уваги суспільства до проблем дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, захисту їх прав та законних інтересів, створення умов для реалізації права кожної дитини на виховання в сім’ї, Президент України Віктор Ющенко оголосив 2008-й – Роком підтримки національного усиновлення та інших форм сімейного виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.
Однією з новітніх і прогресивних форм вирішення проблем дітей цих категорій є створення прийомних сімей та дитячих будинків сімейного типу (ДБСТ). Держава підтримує сім’ї, які створили будинок сімейного типу чи прийомну сім’ю.
Прийомна сім’я – це сім’я або окрема особа, яка не перебуває у шлюбі, що добровільно за плату взяла на виховання та спільне проживання від 1 до 4 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.
Дитячий будинок сімейного типу (ДБСТ) – це окрема сім’я, що створюється за бажанням подружжя або окремої особи, яка не перебуває у шлюбі, які беруть на виховання та спільне проживання не менше 5 прийомних та не більше 10, враховуючи рідних, дітей.
Варто зазначити, що на кожну дитину у 2008 році виділятимуться кошти у розмірі двох прожиткових мінімумів на місяць для дітей з прийомних сімей та ДБСТ до 6 років: з 1 квітня – 1076, з 1 липня – 1080, з 1 жовтня – 1108 грн., на дітей віком від 6 до 18 років: з 1 квітня – 1144, з 1 липня – 1160, з 1 жовтня – 1402 грн.
Крім цього, грошове забезпечення одному з прийомних батьків або батькам-вихователям виплачується щомісячно у розмірі 35% 2-х прожиткових мінімумів для дітей відповідного віку на кожну дитину-вихованця та кожну прийомну дитину. Сумарний розмір грошового забезпечення одному з прийомних батьків не повинен перевищувати півтора прожиткового мінімуму для працездатної особи, а для батьків-вихователів ДБСТ – п’яти прожиткових мінімумів для працездатної особи.
Значно підвищена одноразова допомога при народженні дитини виплачується і у випадку усиновлення новонародженого. Нагадаємо, що жінка, яка стала матір’ю для немовляти-сироти, так само має право і на оформлення декретної відпустки та отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку.
Звичайно, приймаючи рішення про усиновлення дитини, створення прийомної сім’ї чи будинку сімейного типу, потрібно усвідомити, що воно призведе до змін у вашому житті. З’являться певні зобов’язання, щоденні клопоти та турботи. Але все це варте того, аби відчути радість батьківства, бачити щасливі дитячі оченята.
Службою у справах дітей РДА влаштовано 6 дітей в прийомні сім’ї.
До речі, визначальним мотивом у тих людей, котрі звертаються до нашої служби стосовно питань усиновлення, створення прийомної сім’ї, є бажання зігріти сирітську душу теплом батьківської любові, родинного вогнища. Скажімо, сім’я Стьопіних із
Шляхової, яким передано на виховання в сім’ю четверо діток, найближчим часом планує розширити житлову площу, щоб взяти на виховання ще 2-х дітей та створити дитячий будинок сімейного типу.
Отож, шановні жителі району, якщо ви маєте бажання подарувати нову сім’ю дитині, яка втратила з тих чи інших причин своїх рідних батьків, звертайтеся до спеціалістів служби у справах дітей райдержадміністрації (тел.2-12-58). Ми надамо вам детальні роз’яснення, в нашій службі є первинна база обліку, в якій містяться дані про дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування з нашого району. Крім того, в обласній службі у справах дітей є база даних про хлопчиків та дівчаток Вінниччини, яких можна прийняти в сім’ю. На кожну дитину – детальна характеристика, обширний висновок про стан здоров’я, інформація про їх біологічних батьків.
Загляньте в сирітські оченята і ви побачите велику надію і таке гаряче щире прохання: подаруйте мені радість життя в родині, мені так потрібні батьки, котрі б мене любили!..
Олена ЗАРЕЦЬКА,
начальник служби
у справах дітей
райдержадміністрації.