Кожна людина та кожна дитина заслуговують на гідне та щасливе життя. Але, на жаль, не завжди все йде так, як ми цього хочемо. Історії деяких сімей вражають настільки, що ми часто ставимо собі запитання: «За що їм це? Чому саме з ними трапляються горе та біда?». В такі моменти хочеться допомогти та підтримати, адже добре розумієш, що морально це пережити дуже важко.
Я працюю фахівцем із соціальної роботи Бершадського районного центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді. У територіальних громадах сіл Сумівки і Кошаринець під час подворового обходу та інспектування сімей із дітьми були виявлені такі, які потребували сторонньої допомоги. У цьому році, зокрема, провела 95 соціальних інспектувань, після яких шість сімей взято під соціальний супровід. З ними тепер ведеться робота, спрямована на подолання складних життєвих обставин (сприяння у відновленні документів, влаштуванні дитини до дошкільного навчального закладу «Зірочка», у поліпшенні житлово-побутових умов, соціально-педагогічна робота). Наприклад, три сім’ї знято з соціального супроводу з позитивним результатом. У першій – дитину влаштовано на навчання у Теплицький ліцей, відновлено втрачене свідоцтво про народження. Вона отримала паспорт. Матері також відновлено втрачений паспорт. У другій сім’ї юнака направлено на навчання в Ольгопільське училище, покращено житлово-побутові умови, з матір’ю проведено профілактичні бесіди щодо вживання алкоголю та тютюнопаління, а з дитиною – щодо схильності до правопорушень. У третій сім’ї підвищено рівень виховного потенціалу. Нині тут батьки більше уваги приділяють дітям. Свої зусилля спрямовую на роботу із багатодітними та малозабезпеченими сім’ями.
Соціальна підтримка надається також родинам, в яких є діти- інваліди, дітям-сиротам та дітям, позбавленим батьківського піклування, молоді, засудженій до покарань без позбавлення волі. Особливої уваги потребують діти, схильні до здійснення правопорушень. Підліткова злочинність – проблемне явище сучасності, яке викликає у нас лише біль і сум. Найпоширенішими злочинами серед неповнолітніх є крадіжки індивідуального та державного майна. Найчастіше викрадають жіночі сумочки і мобільні телефони, хоча останнім часом «популярністю» користуються набагато дорожчі речі – автомобілі. При цьому правопорушники часто використовують силу: вступають у бійку, завдають тілесних ушкоджень.
Варто також зазначити, що більшість злочинів були скоєні неповнолітніми у стані алкогольного сп’яніння. З такими проводяться індивідуальні бесіди щодо попередження та недопущення повторних злочинів і правопорушень, адже такі діти здатні виправитись лише при створенні для них належних умов. І хоча це дуже важко, але необхідно давати дітям другий шанс змінювати себе, бути добрішими та людянішими, поважати почуття інших та просто не бути байдужими.
Хочу з вдячністю відзначити: у роботі завжди маю дієву підтримку від сільських голів Олександра Володимировича Лободовського та Лідії Василівни Юхименко, директорів шкіл Галини Миколаївни Гуз і Наталії Федорівни Сорокопуд, також налагоджена ефективна співпраця з дільничним інспектором Вадимом Михайловичем Сокуром.
Ліана БУРЯНЧИК, фахівець із соціальної роботи Бершадського районного центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді.