– Вояків УПА одягала, взувала, годувала та озброювала Німеччина, – сказав М.П. Журавльов. – Уже після війни, у 1946 році, я був на заготівлі продуктів для солдатів у районі Здолбунова. По мені та моїх товаришах стріляли вояки, одягнені у есесівську форму.
Про те, як вояки УПА вбивали євреїв, знущалися над ними як у період війни, так і після неї, говорив А.П. Вайнер. Він сказав, що під лозунгом так званого примирення історичної справедливості приховується прагнення обілити і визнати УПА та її бойовиків бійцями за національну незалежність України, нехтуючи всіма правами і законами. Ще в 1946 р. Міжнародний трибунал у Нюрнберзі визнав збройну боротьбу ОУН-УПА проти Радянського Союзу та інших країн злочинною і антинародною
– Більше того, – доповнив до сказаного Герой Соціалістичної Праці, інвалід війни І.О.Дяченко, – при проведенні в березні цього року пленуму організації ветеранів війни Президент В.А. Ющенко у своєму виступі сказав, що питання прирівнювання вояків УПА до учасників війни повинно вирішуватися індивідуально з кожним. Адже були й такі, які брали участь у бойових діях проти німецько-фашистських загарбників на тимчасово окупованій території України в 1941-1944 роках і пройшли реабілітацію згідно із Законом "Про реабілітацію жертв політичних репресій". Президент наголошував і на визнанні тих вояків УПА, які не брали участі у бойових діях проти німецько-фашистських загарбників і радянських військ, але були безпідставно засуджені і репресовані, а згодом реабілітовані. Але таких були одиниці, а інші повинні нести сувору відповідальність перед законом.
Про те, що нема ще відповідних законів про прирівнення вояків УПА до ветеранів війни говорив С.Ф. Ковбасюк. У деяких областях Західної України їх уже прирівняли, вони мають пільги, носять форму. Безпідставно перейменовуються назви вулиць, нищаться пам'ятники героям Великої Вітчизняної війни.
Члени президії ради районної організації ветеранів майже одноголосно (2 чол. не голосували) підтримали звернення комітету ветеранів війни, що діє при організації ветеранів України, до високих посадових осіб в Україні і рекомендували міській і сільським організаціям ветеранів обговорити це звернення (газета "Ветеран України" № 12 за червень 2005 р.) і своє ставлення до проблеми направити Президенту, Прем'єр-міністру та Голові Верховної Ради і в раду районної організації ветеранів.
Також просимо учасників тих подій, які проживають на території району, свої спогади надсилати нам у раду ветеранів чи виступити в місцевій пресі.
Володимир КРАМАР,
голова районної ради організації ветеранів війни та праці.