Характерні ознаки ураження з’являються на нижніх або середніх листках куща картоплі у вигляді невеликих темно-бурих розпливчастих плям із світло-зеленою облямівкою.
Розвитку хвороби альтернаріозу сприяє спекотна погода з короткочасними дощами та стабільними росами. Оптимальна температура для проростання конідій 24-30°С, мінімальна – 7°С. Характерною ознакою є утворення чітко відмежованих, округлих, темно-бурих, темно-сірих або коричневих плям діаметром до 1,5 см з чітко вираженими концентричними колами. На плямах спостерігається слабкий чорний наліт, який складається з органів спороношення гриба. Зазвичай вказані хвороби картоплі з’являються в середині червня, але підвищена вологість, помірні та високі температури сприяли більш ранній їх появі.
Без застосування спеціальних засобів і правильної профілактики фітофтороз здатний вразити до 50-60% усього врожаю, що в сукупності з високою швидкістю поширення робить це захворювання неймовірно небезпечним.
Профілактика появи фіто - фтори: – перед посадкою обробляйте посівний матеріал фунгіцидами (марганцівкою); – використовувати сорти рослин, стійкі до фітофторозу; – саджайте рослини на деякій відстані одна від одної, не допускаючи загущення посадок; – не допускайте появи підвищеної вологості: мульчуйте грунт, видаляйте нижнє листя рослин; – проводьте профілактичну обробку рослин фунгіцидами; – при підозрі на зараження, хвору рослину варто знищити; – не використовуйте занадто багато добрив (особливо азотних); – зривайте плоди трохи зеленими (з подальшим дозріванням); – після збору врожаю ретельно обробляйте грунт і знищуйте потенційні джерела фітофтори: старе бадилля, гнилі плоди.
Боротьба з фітофторою Для боротьби з фітофторою найчастіше використовують фунгіциди – речовини, які вбивають збудників грибкових захворювань. Найпоширенішими є будь-які препарати, що містять мідь, а також не втрачає актуальності бордоська рідина. При обробці рослин фунгіцидами необхідно пам’ятати: фітофтороз досить швидко пристосовується до застосовуваних препаратів, тому їх періодично рекомендується міняти (але використовувати одночасно).
Наряду з традиційними засобами у продажу з’явилися препарати нового покоління – мікробіологічні. До їх складу входять бактерії, які знищують різні грибкові захворювання, що вражають рослини. За своєю ефективністю вони поступаються фунгіцидним препаратам, але одночасно з тим, є більш екологічними.
Плоди рослин, оброблені хімічними препаратами, не можна вживати в їжу протягом мінімум трьох тижнів.
ДУ «Вінницька обласна фітосанітарна лабораторія», відділ прогнозування та біологічного захисту.