Коли людині доводиться йти до суду, то, зазвичай, відчувається якийсь острах. Але суд – це лише державна установа, яка покликана оголошувати справедливі рішення.
Складіть для себе перше уявлення про особливості судового процесу. Тих, хто бере участь у засіданні суду, називають сторонами. Розрізняють обвинуваченого, потерпілого, позивача, відповідача, свідків у справі, третіх осіб і так далі. Залежно від категорії справи процес може бути цивільним, адміністративним, кримінальним, про адмінправопорушення. Всі сторони процесу мають специфічні обов’язки і права. Але є й універсальні правила поведінки, яких необхідно дотримуватися всім учасникам судового засідання, незалежно від їхнього статусу по конкретній справі.
Ці правила запроваджені з метою визначення та забезпечення порядку та підстав перебування громадян у приміщенні суду. Правила також визначають вимоги до зовнішнього вигляду та поведінки громадян у приміщенні суду. За порушення вказаних правил громадяни – відвідувачі приміщення суду – можуть бути притягнуті до адміністративної відповідальності за неповагу до суду та порушення порядку під час судових засідань.
Зміст цих правил доводиться до відома громадян шляхом розміщення на інформаційному стенді, для загального ознайомлення.
Відповідно до розпорядку роботи суду робочими днями є понеділок-п’ятниця; особистий прийом головою суду, керівником апарату та заступником керівника апарату здійснюється відповідно до затвердженого графіку у дні та години особистого прийому.
Особи, які прибули для участі у судових засіданнях у якості сторін по справі, свідків, потерпілих, представників, третіх осіб, допускаються у приміщення суду за наявності виклику та документів, які посвідчують особу. Далі секретарем судового засідання чи судовим розпорядником запрошені особи супроводжуються до зали судового засідання, в яких під час розгляду справ учасники процесу та слухачі зобов’язані виконувати вимоги головуючого по справі.
Відвідувачі зобов’язані підтримувати тишу під час ведення судового процесу, виходити та заходити до зали судового засідання, в якій розглядається справа, виключно з дозволу головуючого.
Фотографування та відеозапис судового процесу допускаються за ухвалою суду. Під час розгляду справи слухачам та учасникам процесу забороняється користуватися мобільними телефонами. Слухачам забороняється розмовляти в процесі, допускати будьякі вислови на адресу суду чи учасників процесу, будь-яким іншим чином порушувати порядок у судовому засіданні чи виражати неповагу до суду.
У разі порушення відвідувачем громадського порядку чи вимог правил поведінки у приміщенні суду, секретарем судового засідання чи судовим розпорядником за розпорядженням голови суду, суддів або керівника апарату суду має складатись протокол про адміністративне правопорушення за ст.185-3 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
У Бершадському районному суді зали судових засідань розміщені на другому поверсі, для комфортного очікування судового засідання вестибюль обладнаний місцями для сидіння.
Отримання копій процесуальних документів, подання заяв, скарг, у тому числі апеляційних скарг, клопотань, звернень, повідомлень, листів і будь-яких інших документів здійснюється через канцелярію суду. Там же можна отримати відповіді на питання.
Алла БУРЛАКА, секретар судових засідань Бершадського районного суду.