Картопля без лопати і сапи

  • 0
  • 27 Квітня 2015, 09:00

На знімку: Петро Васильович Тандитний розповідає про пристрої, призначені для посадки і збирання картоплі.

Робота біля землі ніколи не була легкою. Тож люди споконвіку ламали голови над тим, щоб її полегшити.

Промисловість почала випускати невеликі сівалочки, пристосування для обробітку міжрядь тощо. Ціни на них більш-менш доступні, користуватися на присадибних ділянках не складно, тож все рідше їхні власники беруться за сапу, від якої за сезон аж вриваються руки.

Найбільш кмітливі, як от Петро Васильович Тандитний із Яланця, настільки вже удосконалили технологію вирощування окремих культур, що зовсім мало користуються сапою та лопатою навіть на вирощуванні такої затратної культури, як картопля.

Знадобилися йому при цьому набуті у свій час у сільськогосподарському технікумі знання та життєвий досвід.

Садить цю культуру без лопати, у борозенки, нарізані виставленим відповідним чином підгортачем, який продається у комплекті з ручним культиватором промислового виробництва. Все ж, каже, легше, ніж садити її під лопату. Загорнути борозни – ніяких проблем.

З появою сходів напоготові у нього саморобний дисковий підгортач. На його виготовлення знадобилося лише декілька метрів металевого кутника, труба, яка служить дишлом, і два диски від т р а д и ц і й н о ї тракторної дискової борони.

Відрегульовавши відповідним чином кут атаки дисків, уже при першому використанні знаряддя підгортає картоплю землею. Частина бур’янів при цьому знищується механічно, частина присипається землею, пригнічується і теж гине. А якщо і з'явиться якийсь бур'янець у рядку, прополоти їх набагато легше у порівнянні з тим, якби довелося сапати всю площу.

Особливо виручає дисковий підгортач, коли сходам картоплі несподівано починають загрожувати нічні заморозки. Оскільки продуктивність його роботи чимала, за зовсім невеликий проміжок часу нескладно повністю вкрити їх землею.

За сезон підгортання картоплі здійснюється декілька разів. А щоб полегшити, а водночас ще й прискорити збирання урожаю, Петро Васильович виготовив до ручного культиватора ще один робочий орган – долото з привареними до нього декількома металевими прутками розрихлює сформований за сезон підгортачем гребінь землі з картоплею, після чого залишається тільки позбирати її.

В арсеналі його знарядь є ще і металевий коток, виготовлений із відрізка шнека списаного комбайна і приварених до нього кутників, які подрібнюють грудки при прикачуванні.

Здається, що проблема зайнятості перед сім'єю Тандитних не поставала ніколи взагалі. Господар усе вишукував, чим зайнятися, щоб не тільки цікаво було, а і вигідно.

Наприклад, голівки часнику, вирощеного у нього на городі, розміром з кулак. У цьому році має намір розвести ще і картоплю, завезену з Дніпропетровщини. Величина картоплин, які він показав, вражала. А взагалі вони бувають до кілограма і не поступаються смаковим якостям інших сортів.

П. В. Тандитний уже пенсіонер. Але не можна не дивуватися, де тільки у них з дружиною береться на все час. Адже у господарстві пасіка і корови, свині та птиця.

Але, схоже, це ще не все. Інші, наприклад, запросто розпродують усе, що дістається їм у спадок від померлих родичів. Він же, коли йому дісталися деревообробні верстати, тут же побудував майстерню. Отже, є якісь плани.

Насторожує його тільки єдине: як доведеться виживати в селах таким, як він, з подорожчанням електроенергії?

Залишається тільки додати, що, слава Богу, є ще у селах такі сім'ї, як їхня. Вони і самі живуть, і є прикладом для інших. Саме такі підприємливі люди – рушії прогресу.

Павло КУШПЕЛА, с. Яланець.


автор: Газета "Бершадський край"
Дивіться також в розділі  Цікаво
» 17.06.2018 Амброзія полинолиста – однорічна яра рослина, що схожа на коноплю, за розміром і формою нагадує полин гіркий (звідки і назва – полинолиста). За сприятливих умов стебло рослини досягає висоти 22,5 метра, а коріння заглиблюється до 4 м. Стебло і...
» 02.04.2018 Сьогодні розповім про тополю. Відомо близько 150 видів тополь. Із них в Україні – 11. Найпоширеніші в нас – тополя тремтяча або осика, чорна або осокір, пірамідальна або колоновидна. Цю тополю ще називають італійською. Виростає у висоту до 40 метрів.
» 01.04.2018 Подорожчання передплати на друковані періодичні видання з 1 липня цього року, схоже, все-таки відбудеться. Національний оператор поштового зв’язку «Укрпошта» (читай – монополіст у сфері організації передплати на газети і журнали) підвищує розцінки...
» 01.04.2018 на ринку та в магазинах м. Бершаді станом на 27 березня 2018 р. (грн. за кг, літр)
» 01.04.2018 Царський посуд і ціпок від письменника
» 01.04.2018 Як Василь Гордійович вибився у люди
» 16.03.2018 Кількість населення у районах і містах області
» 03.03.2018 Лелека щастя принесе
» 12.02.2018 Водії! готуйте кошти на нові аптечки
» 29.01.2018 Замітки з історії Бершаді
Всі статті розділу Цікаво »
Цікаві фото
2 фото   
3 фото   
2 фото   
28 фото   
Всі фотогалереї »
Ми - пам’ятаємо - «Книга Пам’яті України» / Бершадь
Жорняк Дмитро Іванович (1910) 1910 р., українець, селянин. Мобілізований в 1941 р. Рядовий. Загинув 00.12.44.

З історії Бершаді
У вересні відбулася ще одна подія — почала своє існування Бершадська комсомольська організація. Комсомольці були бойовими помічниками комуністів у соціалістичному будівництві. Вони зі зброєю в руках боролися проти бандитів, вели велику культосвітню роботу, організовували хати-читальні. Багато чого було зроблено тоді для налагодження контактів місцевої комсомольської організації з молоддю... Читати далі »


Якщо Ви виявили помилку, виділіть текст з помилкою та натисніть Ctrl+Enter щоб повідомити про це редакцію

Останні новини
Може бути цікаво

Картопля без лопати і сапи - Все цікаве про Бершадь і не тільки - www.bershad.ua
Користувачі OnLine: 
Бершадщина  | Форуми  | Сторінками історії  | Літературна Бершадь  | Фотогалереї  | Новини  | Довідники  | Визначні місця  | У нас в гостях!  | Прогноз погоди в Бершаді  | Телефонні довідники