На знімку: Петро Васильович Тандитний розповідає про пристрої, призначені для посадки і збирання картоплі.
Найбільш кмітливі, як от Петро Васильович Тандитний із Яланця, настільки вже удосконалили технологію вирощування окремих культур, що зовсім мало користуються сапою та лопатою навіть на вирощуванні такої затратної культури, як картопля.
Знадобилися йому при цьому набуті у свій час у сільськогосподарському технікумі знання та життєвий досвід.
Садить цю культуру без лопати, у борозенки, нарізані виставленим відповідним чином підгортачем, який продається у комплекті з ручним культиватором промислового виробництва. Все ж, каже, легше, ніж садити її під лопату. Загорнути борозни – ніяких проблем.
З появою сходів напоготові у нього саморобний дисковий підгортач. На його виготовлення знадобилося лише декілька метрів металевого кутника, труба, яка служить дишлом, і два диски від т р а д и ц і й н о ї тракторної дискової борони.
Відрегульовавши відповідним чином кут атаки дисків, уже при першому використанні знаряддя підгортає картоплю землею. Частина бур’янів при цьому знищується механічно, частина присипається землею, пригнічується і теж гине. А якщо і з'явиться якийсь бур'янець у рядку, прополоти їх набагато легше у порівнянні з тим, якби довелося сапати всю площу.
Особливо виручає дисковий підгортач, коли сходам картоплі несподівано починають загрожувати нічні заморозки. Оскільки продуктивність його роботи чимала, за зовсім невеликий проміжок часу нескладно повністю вкрити їх землею.
За сезон підгортання картоплі здійснюється декілька разів. А щоб полегшити, а водночас ще й прискорити збирання урожаю, Петро Васильович виготовив до ручного культиватора ще один робочий орган – долото з привареними до нього декількома металевими прутками розрихлює сформований за сезон підгортачем гребінь землі з картоплею, після чого залишається тільки позбирати її.
В арсеналі його знарядь є ще і металевий коток, виготовлений із відрізка шнека списаного комбайна і приварених до нього кутників, які подрібнюють грудки при прикачуванні.
Здається, що проблема зайнятості перед сім'єю Тандитних не поставала ніколи взагалі. Господар усе вишукував, чим зайнятися, щоб не тільки цікаво було, а і вигідно.
Наприклад, голівки часнику, вирощеного у нього на городі, розміром з кулак. У цьому році має намір розвести ще і картоплю, завезену з Дніпропетровщини. Величина картоплин, які він показав, вражала. А взагалі вони бувають до кілограма і не поступаються смаковим якостям інших сортів.
П. В. Тандитний уже пенсіонер. Але не можна не дивуватися, де тільки у них з дружиною береться на все час. Адже у господарстві пасіка і корови, свині та птиця.
Але, схоже, це ще не все. Інші, наприклад, запросто розпродують усе, що дістається їм у спадок від померлих родичів. Він же, коли йому дісталися деревообробні верстати, тут же побудував майстерню. Отже, є якісь плани.
Насторожує його тільки єдине: як доведеться виживати в селах таким, як він, з подорожчанням електроенергії?
Залишається тільки додати, що, слава Богу, є ще у селах такі сім'ї, як їхня. Вони і самі живуть, і є прикладом для інших. Саме такі підприємливі люди – рушії прогресу.
Павло КУШПЕЛА, с. Яланець.