Воно стократ цінніше від матеріального».
Сам О.А. Захаренко (1937-2002) був відомою людиною не лише в Україні, а й за її межами як педагог-новатор, мислитель, творець авторської школи, який збагатив теорію і практику виховання школярів оригінальними підходами й методами здійснення виховного процесу. Саме він започаткував педагогіку співробітництва між учнем і вчителем.
Нинішній директор цієї школи Іван Рибалка разом із учнями провів екскурсію для гостей по всіх навчальних приміщеннях. Ми відвідали музей історії села Сахнівка та музей О.А. Захаренка, які розміщені у школі, а також шкільний планетарій, обсерваторію, демонстраційний та виставковий зали, плавальний басейн, шкільний дендропарк, у якому росте понад 3,5 тисячі дерев та кущів 70-ти видів на площі майже шість гектарів. За кожним класом закріплена частина території парку. Шкільним дендропарком опікується не тільки школа, а й усі мешканці села.
Тут склалася прекрасна традиція: кожен випускник школи садить своє дерево; молодята, які створюють сім’ї, теж саджають дерева і кущі.
На честь новонароджених їхні батьки також саджають у парку дерева, а саме берези та дуби. У парку є галерея троянд, висаджених на честь 216ти односельчан, полеглих у роки Великої Вітчизняної війни. Біля кожної троянди є табличка, на якій викарбувано прізвища полеглого і того, хто посадив трояндовий кущ.
Учасників семінару особливо вразив художньо-меморіальний комплекс «Криниця совісті», споруджений у пам’ять односельчан – жертв голодомору 1932-1933 рр. з іменами 1200 загиблих. Сподобався гостям яблуневий садок О.А. Захаренка, посаджений випускниками школи після смерті їхнього учителя.
Невід’ємною складовою парку є квітники, місточок кохання, верхній і нижній басейни, ігрові майданчики, каруселі, стовп миру тощо.
Учасники семінару, скориставшись нагодою, побували також на батьківщині Тараса Григоровича Шевченка у селі Кирилівці (Шевченкове) та в Моринцях, ознайомилися з експозиціями музею, відвідали могилу матері Великого Кобзаря, палац пана Енгельгардта, у якого служив малий Тарас у 1828-1829 роках. На території маєтку зберігся старий одинокий дуб, у дуплі якого ховав свої перші твори майбутній Пророк українського народу. Завершальним етапом поїздки стало відвідання музею-садиби Івана Нечуя-Левицького у с. Стеблів.
Враження від цієї подорожі спонукають до творчих роздумів, викликають бажання запровадити елементи досвіду великого педагога О.А. Захаренка у своїх школах, звертатися до літературної спадщини Т.Г. Шевченка та І.С. Нечуя-Левицького.
Григорій ПОГОНЧИК, директор Бершадської ЗОШ №1, член НСЖУ.