Зокрема, питаннями сімейних форм виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, – влаштування під опіку та піклування в сім’ї родичів, у прийомні сім’ї та дитячі будинки сімейного типу, усиновлення.
Сьогодні держава особливу увагу акцентує на процесі усиновлення дітей громадянами України. Дитина, яка з різних причин втратила сім’ю, природньо прагне до мами й тата.
І саме при усиновленні можливі такі стосунки, коли дорослі на правах рідної приймають дитину в свою сім’ю, в свою родину, в свій дім, дають їй своє прізвище, і вона набуває всіх законних прав не державної, а рідної дитини.
Така форма якнайкраще відповідає інтересам дитини.
Процедура, яка сьогодні існує по усиновленню, є оптимальною і необхідною, в першу чергу, виходячи з інтересів дитини і захисту її від можливої помилки.
Насамперед, є об’єктивна ситуація, коли не співпадають запити і бажання потенційних батьків-усиновлювачів і реальних дітей, які можуть бути усиновлені. Тобто, переважна більшість українців хочуть всиновлювати дітей до 5 років. Разом із тим, на обліку служби у справах дітей Бершадської райдержадміністрації перебуває 29 дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, які можуть бути усиновлені. Більшість із них – це діти старші 10 років.
Тому важливий етап, який необхідно подолати у свідомості дорослих, – це зміна культури усиновлення, подолання страху всиновлювати дитину старше 10 років. А така дитина так само хоче і потребує тата й мами. На щастя, такі діти не мають і половини тих проблем, які, як міфи, передаються із уст в уста, що, мовляв, вже нічого з ними неможливо зробити. Насправді, на практиці доведено, що дитина, яка потрапляє в сім’ю, отримує любов і підтримку з боку батьків, позбавляється багатьох проблем, які має в інтернатному закладі.
Є чітко виписані процедури, терміни, а також відповідні документи для постановки на облік громадян – кандидатів в усиновлювачі. Це довідка про заробітну плату або копія декларації про доходи, копія свідоцтва про шлюб, висновок про стан здоров’я заявників, довідки про відсутність психічних захворювань, про відсутність наркотичної залежності, про наявність або відсутність судимостей, про наявну житлову площу та інформація про житлово-побутові умови.
Надання цих документів захищає в першу чергу дитину.
Не кожен, хто хоче усиновити, може бути усиновлювачем.
Тому кожен, хто прийняв для себе таке рішення, повинен неодноразово до нього повертатися в процесі усиновлення.
Бо найголовніше – не наразити дитину на повторне осиротіння. Однією з вимог держави до служби у справах дітей, до соціальної служби у справах сім’ї, дітей і молоді є максимальне супроводження батьків-усиновлювачів і окреме звернення до батьків щодо їх навчання як кандидатів на усиновлення. Воно є необов’язковим, але в їхніх інтересах. Навчання потрібне для того, щоб знати всі ризики і небезпеки, які чекають на непростому батьківському шляху.
Знання всієї інформації зробить батьків сильнішими, а дитину – максималь - но захистить і зробить її щасливішою.
Якщо у вашій душі зріє таке бажання, вам не байдужа доля дітей, звертайтесь до служби у справах дітей Бершадської райдержадміністрації, де можна отримати повну інформацію та роз’яснення.
Олена ГРОНСЬКА, начальник служби райдержадміністрації у справах дітей.