Основним джерелом ВІЛ- інфекції залишаються групи підвищеного ризику – споживачі ін’єкційних наркотичних речовин, представники секс-бізнесу, особи, які перебувають у місцях позбавлення волі.
У нашій області з початку епідемії ВІЛ станом на 13.11.2014 р. виявлено близько п’яти тисяч ВІЛ-інфікованих. З них – майже у двох тисяч встановлено діагноз СНІД, померло до тисячі осіб.
У Бершадському районі за 9 місяців 2015 р. виявлено 18 ВІЛ-інфікованих, із них у стадії СНІДу – 9 хворих. Нині на диспансерному обліку в районі перебуває 51 ВІЛ-інфікована особа, і з них – 7 хворих на СНІД, одна 2-річна дитина.
Частина хворих на СНІД хвора і на туберкульоз.
... Вірус імунодефіциту людини належить до сімейства ретровірусів («повільних» вірусів). Він швидко гине поза середовищем свого існування і не може «подорожувати» повітрям та водою. Підтверджується це тим, що протягом усієї історії вивчення ВІЛ/СНІДу не було зареєстровано жодного випадку побутового зараження ВІЛ-інфекцією. Виявити ВІЛ в організмі людини можна приблизно через три місяці після зараження за допомогою спеціального аналізу крові.
ВІЛ може потрапити в організм людини через кров, зі спермою, з піхвовими виділеннями або з молоком матері. Передача вірусу можлива при використанні нестерильних шприців та голок для ін’єкцій, під час переливання інфікованої крові, незахищеного сексу, від інфікованої матері до дитини під час виношування, пологів, грудного вигодовування. В таких ситуаціях необхідно поводитись обережно.
Усі інші побутові контакти з інфікованими ВІЛ є безпечними. Ви не можете заразитися через чхання, кашель, перебування в одному приміщенні, укуси комах, через домашніх тварин, при спільному використанні з ВІЛ-інфікованою людиною столового посуду, постільної білизни, рушників, при користуванні спільним туалетом, ванною, басейном чи сауною. Ваша дитина не заразиться, якщо в її дитячому садку чи школі є хтось із ВІЛ-інфекцією. І ви не заразитесь ВІЛ, якщо маєте ВІЛ-інфікованого друга, потиснете йому руку чи поцілуєте.
Від зараження досить легко застерегтися. Для цього необхідно пам’ятати: будь-які інструменти (голки, шприци), за допомогою яких ви самі проводите собі ін’єкції чи вам їх робить хтось інший, повинні бути одноразові та стерильні, будь-які статеві контакти, в які ви вступаєте, мають бути захищеними.
Кожен для себе повинен пам’ятати: єдина зброя проти СНІДу – знання і власна обережність. Адже кожна людина сама несе відповідальність за власне життя та здоров’я.
Вікторія ГИРБА, лікар-інфекціоніст Бершадської ОЛІЛ.