Сімейні лікарі КУ «Бершадського РЦПМСД» радять жителям району дотримуватись основних заходів із профілактики онкологічних захворювань.
- Що робити? Проходити профілактичні огляди. Вчасно звертатися до лікаря з приводу будь-яких захворювань і порушень здоров’я. Суворо виконувати всі рекомендації лікарів по обстеженню й лікуванню захворювань, у першу чергу тих, які можуть бути передпухлинними. Жити здоровим і повноцінним життям.
- Чого не робити? В першу чергу позбутися шкідливих звичок, не курити. У другу – не забивати голову зайвими переживаннями з приводу можливого захворювання на рак, якщо ви ведете здоровий спосіб життя.
- Чи можна уберегтися від раку? Способів на 100% уберегтися від раку немає і бути не може. Можна говорити про зниження імовірності занедужати в порівнянні із середніми цифрами для певної місцевості і певної вікової групи.
Проте дані статистики, багатий досвід практичної онкології дозволили виявити багато закономірностей у виникненні і розвитку раку. Цей досвід використовується для рекомендацій із найбільш раціонального способу життя, що дозволяє значно знизити ризик захворюваності.
Первинна профілактика – це, насамперед, усунення канцерогенних факторів, більшість з яких обумовлена способом життя і підтримкою здоров’я в цілому. Відмова від паління, зміна дієти, добавки вітамінів і мікроелементів, своєчасне лікування хронічних хвороб реально знижують імовірність занедужати раком.
Вторинна профілактика містить у собі виявлення, лікування і спостереження груп ризику – людей, які вже мають хронічні чи передракові захворювання, що знаходяться в тривалому контакті з канцерогенними факторами, що мають сімейну схильність до раку. Найбільш ефективні програми масового огляду по виявленню раку і передракових захворювань шкіри, слизової оболонки рота, губ (огляд і цитологічна діагностика), раку шийки матки (цитологічна діагностика), молочної залози (пальпація, мамографія, термографія), щитовидної залози (пальпація, УЗД), прямої й сліпої кишки (пальцеве дослідження кишки, аналіз калу на сховану кров).
Для успішного лікування онкозахворювань потрібна вчасна діагностика, тому звертайтесь до своїх сімейних лікарів та будьте здоровими!
Юлія СІНОЛУП, лікар ЗПСМ Бершадської амбулаторії ЗПСМ.