Насильство в сім’ї – це будь-які умисні дії фізичного, сексуального, психологічного чи економічного спрямування одного її члена по відношенню до іншого, якщо ці дії порушують конституційні права і свободи людини і наносять моральну чи фізичну шкоду.
У нашому районі зацікавленими відділами та службами райдержадміністрації вживаються відповідні заходи для забезпечення своєчасного реагування та недопущення в сім’ях випадків насильства, проводяться спільні виїзди з представниками правоохоронних органів, складаються відповідні протоколи, акти обстеження житлових умов.
Особі, що постраждала від насильства, роз’яснюються її права та коло дій, надається необхідна допомога.
Є такі родини, які перебувають на обліку тривалий час та потребують постійного контролю з боку всіх причетних до роботи з сім’єю служб, а особливо виконкомів сільських рад.
Відділом у справах сім’ї та молоді РДА щоквартально узагальнюються інформації служби дільничних інспекторів міліції, кримінальної міліції у справах неповнолітніх, центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, служби у справах дітей про кількість звернень з питань вчинення насильства в родині або реальну загрозу його вчинення; кількість осіб, які перебувають на профілактичному обліку в органах внутрішніх справ; кількість осіб, яким винесено офіційне попередження про неприпустимість вчинення насильства в сім’ї та кількість захисних приписів; кількість осіб, притягнутих до відповідальності за вчинення насильства в сім’ї; кількість наданих послуг тощо.
З метою надання адресної та комплексної допомоги сім’ям у кризі функціонує дорадчий орган районної державної адміністрації у справах дітей, молоді, жінок, сімей. Нещодавно відбулося його розширене засідання за участю В.М. Оркуша – першого заступника голови райдержадміністрації, голови дорадчого органу, а також керівників зацікавлених управлінь, відділів та служб РДА, відповідальних працівників РВ УМВС, окремих голів сільських рад, директорів шкіл, вчителів, 22 фахівців із соціальної роботи РЦ СССДМ, батьків. На засіданні дорадчого органу обговорювався факт вчинення насильства батьком над неповнолітньою дитиною. За рішенням дорадчого органу суб’єкти соціальної роботи з сім’ями отримали конкретні доручення для вирішення проблем сім’ї, а батьків неповнолітньої дитини зобов’язано забезпечити належний догляд та умови проживання дітей.
Крім того, цього ж дня на нараді керівників управлінь, відділів та служб райдержадміністрації, фахівців із соціальної роботи РЦ СССДМ обговорено питання, які потребують міжгалузевої узгодженої співпраці щодо реалізації державної політики з питань сім’ї, ґендерної рівності, демографічного розвитку, здійснення соціальної роботи з сім’ями, які опинились у складних життєвих обставинах, запобігання насильству в сім’ї та протидії торгівлі людьми.
Але будьмо об’єктивними: робота всіх державних служб, школи, громадськості, враховуючи специфіку, все-таки переконує, повчає, а сім’я – це практична школа моралі. І якщо в ній здоровий клімат, діти виховуються особистим прикладом батьків у дусі високих моральних начал, то за майбутнє молодих громадян можна бути спокійними.
Добрі сімейні взаємини зовсім не виключають розбіжностей думок, сутичок.
Але вони мають розв’язуватися без приниження людської гідності дорослих і дітей, без крику, взаємних образ.
Отже, перш ніж карати дитину «за щось», «для чогось», зрозумійте: не можна примусити дитину щось зрозуміти – необхідно підвести її до розуміння того, як треба робити. Правильно виховати можна лише підвищенням рівня конкретної особистості, розвитком почуття її гідності, особливості, поваги до себе як людини. Сім’я має бути простором без насилля, тому: – якщо є сумнів, карати чи не карати – не карати; – неприпустимо навіть шльопати дітей молодше трьох років, адже це загрожує деформації особистості, пригнобленню активності, формуванню неврозу, страху; – неприпустимо карати та навіть погрожувати знаряддям покарання, завдавати болю і страху будь-якими іншими насильницькими діями (крутити вуха, скубати) – це прояви садизму; – неприпустимо систематично погрожувати покаранням у будь-якій формі, навіть натяком, рухом або поглядом; – неприпустимо приниження гідності – дитина втрачає віру в себе, своє власне «Я»; – неприпустимо дорікати дітям тільки за те, що ви не в настрої, засмучені, роздратовані з якихось своїх причин, хворі, і ваша власна неврівноваженість поза контролем.
Шановні батьки!
Недоліки треба не викорінювати, а корегувати, перетворювати їх у достоїнства!
Дитина має право на особисті почуття, друзів, думки, секрети. Забезпечити їжею, одягом, навчити доглядати за собою, піклуватися про неї у разі хвороби – обов’язок дорослих. Які люди, громадяни виростуть завтра з тих, кого сьогодні б’ють рідні батьки?
Віра ЧОРНЕНЬКА, начальник відділу у справах сім’ї та молоді райдержадміністрації