Поряд із тим, залишаються певні недоліки у роботі компетентних органів та служб, що спрямовані захищати права дитини, а також загальноосвітніх навчальних закладів.
Так, із 19 злочинів, вчинених неповнолітніми у 2012 році, 10 злочинів, що відносяться до категорії тяжких, вчинено дітьми, які виховуються в неблагополучних або неповних сім’ях, де їх розвитку та вихованню не приділяють належної уваги.
Основними мотивами, що спонукають дітей до вчинення злочинів, є безконтрольність з боку дорослих – батьків, вчителів, психологів, соціальних працівників – та жага самих неповнолітніх до «легкої здобичі», адже 15 злочинів із загальної кількості – крадіжки. Крім того, частими є випадки угону автомобілів неповнолітніми, вчинених із проникненням у приміщення (гараж) – «просто покататися», як це пояснюють самі правопорушники. При цьому діти не розуміють, що за їхні пустощі Кримінальним кодексом України передбачено цілком реальне та серйозне покарання – у вигляді позбавлення волі на строк від 5 до 8 років із конфіскацією майна або без такого.
Педагогічним колективам навчальних закладів, соціальним працівникам, батькам слід звертати увагу на проведення дозвілля своїх дітей, адже нерідкими є випадки вчинення злочинів неповнолітніми за попередньою змовою. Крім того, соціальним працівникам сільських рад слід належним чином вести профілактичну роботу із неблагополучними сім’ями, що проживають на території відповідних сіл та селищ і у яких виховуються неповнолітні діти, адже саме вони найбільше піддаються впливу вчинити злочин – через постійну недостачу коштів у сім’ї та відсутність систематичного контролю.
За результатами проведеного аналізу прокуратурою Бершадського району внесено ряд актуальних документів прокурорського реагування у сфері запобіганню вчинення правопорушень неповнолітніми.
Анна СОСОНСЬКА, прокурор прокуратури Бершадського району, юрист 3 класу