Туберкульоз – це інфекційна, соціально небезпечна хвороба, яка викликається мікобактеріями, може вражати всіх людей.
Хвороба розвивається тоді, коли у людини знижений імунітет внаслідок тривалого стресу, депресії, виразкової хвороби, цукрового діабету, захворювань щитовидної залози, недостатнього харчування, поганих житлових умов, виснажливої праці тощо.
Туберкульоз не є високозаразним захворюванням. При тривалому контакті з бактеріовиділювачем інфікується до 50% людей, але тільки 5-15% інфікованих занедужують, інші виробляють імунітет і залишаються здоровими.
У кого імунітет не спрацьовує – хворіють.
За минулий рік пересувним флюорографом із Вінницького тубдиспансеру було виконано 3446 флюорографій, що підвищує відсоток виявлення хворих. За 2013 рік у нашому районі виявлено 18 активних хворих, 8 із них – при профобстеженні флюорографічно.
Всі діти віком від 4 до 14 років повинні проходити щорічну туберкулінодіагностику, тобто пробу Манту. У 2012 році в районі було проведено 139 проб, у 2013-му – 6552 проби, в результаті виявлено 320 віражних дітей, тобто тих, в яких ослаблений імунітет до збудника туберкульозу. Всі діти обстежені, і всім проведена безкоштовна хіміопрофілактика. Все доросле населення повинно раз у рік обстежуватися методом флюорографії, особливо деякі категорії працівників, наприклад, кухарі, вчителі, медичні працівники.
Будьте пильні! Дорослі, навчайте дітей особистої гігієни і профілактики туберкульозу.
Дітям 7-річного віку треба зробити ревакцинацію вакциною БЦЖ, якщо у них негативна проба Манту. Не забувайте і самі щороку (у зв’язку з епідемією) робити флюорографію грудної клітки.
Юлія ЧЕЧЕРВЯК, лікар-фтизіатр.
Збудником захворювання є мікобактерія (або паличка Коха), яка надзвичайно стійка до навколишнього середовища і залишається небезпечною до 12 місяців. Людина заражується найчастіше під час спілкування з хворим, який має відкриту форму захворювання, – при вдиханні мікобактерій туберкульозу з дрібними краплями мокроти та слини, при вживанні продуктів від хворої на туберкульоз худоби, а також коли мікобактерії потрапляють в організм із пилом, через предмети вжитку, посуд та постіль, недопалки хворого на туберкульоз у відкритій формі.
Один хворий із відкритою формою туберкульозу може заразити 12-20 оточуючих за рік.
Якщо у вас поганий апетит, слабкість, втомлюваність, втрата ваги, кашель, який триває більше трьох тижнів, задишка, кровохаркання, підвищена температура тіла (3737,2 С) протягом місяця, біль у грудній клітці, нічні потовиділення – звертайтесь до сімейного лікаря або фтизіатра.
Туберкульозу можна запобігти, дотримуючись здорового способу життя: правильно чергувати працю та відпочинок, не палити, не вживати наркотики, не зловживати алкоголем, раціонально харчуватися, своєчасно проходити флюорографічне обстеження.
Пам’ятайте: своєчасне кваліфіковане лікування дозволяє майже у 95% випадків повністю вилікувати туберкульоз, скоротити термін перебування у стаціонарі та значно зменшує ризик ускладнень і розвитку стійких до ліків форм туберкульозу.
Оксана РУСНАК, лікар Бершадської амбулаторії ЗПСМ.