Згідно з висновком експертів Всесвітньої організації охорони здоров’я (1985 р.) стан здоров’я населення лише на 10% визначається рівнем розвитку медицини як науки і станом медичної допомоги, на 20% – станом навколишнього середовища, на 20% – спадковими факторами і на 50% – способом життя.
Необхідне гармонійне поєднання соціального, фізичного, інтелектуального, кар’єрного, емоційного та духовного елементів життя. Жодним з них не можна нехтувати, якщо людина прагне до здоров’я і благополуччя.
Фізичні вправи допомагають людям зберегти молодість, позбавитися від зайвої ваги, підвищити життєвий тонус, поліпшити свій зовнішній вигляд і самопочуття.
Для працівників розумової праці систематичне заняття фізкультурою і спортом набуває виняткового значення. Фізкультура і спорт досить корисні й особам, які займаються фізичною працею, оскільки їх робота нерідко пов’язана з навантаженням якоїсь окремої групи м’язів, а не всієї мускулатури в цілому. Фізичне тренування зміцнює і розвиває кісткову мускулатуру, серцевий м’яз, судини, дихальну систему та багато інших органів, що значно полегшує роботу апарату кровообігу, благотворно впливає на нервову систему.
Щоденна ранкова гімнастика – обов’язковий мінімум фізичного тренування. Вона повинна стати для всіх такою ж звичкою, як умивання вранці.
Фізичні вправи треба виконувати в добре провітреному приміщенні або на свіжому повітрі. Для людей, які ведуть сидячий спосіб життя, особливо важливі фізичні вправи на повітрі (ходьба, прогулянка). Корисно йти вранці на роботу пішки і гуляти ввечері після роботи. Систематична ходьба благотворно впливає на людину, покращує самопочуття, підвищує працездатність.
Фізичні вправи приводять у дію природні резервні сили людини.
Ніщо не в змозі відшкодувати нашій нервовій системі те, чим обдаровують її активна робота м’язів, оптимальні фізичні навантаження. Заняття в спортивному залі, басейні, на стадіоні, спортивних майданчиках, лісових доріжках закладають основу високої працездатності, можливість до тривалої напруги найбільш складних функцій нервової системи. Фізична культура є потужним акумулятором життєвих сил, вона приносить бадьорість і життєрадісність.
Ліки – це хімічні препарати, які в правильному дозуванні можуть врятувати чиєсь життя, але зловживання ними викликає деградацію особистості і просто загибель людини.
Зловживання наркотиками серед молоді – предмет особливого занепокоєння. Наркоманія – це проблема не тільки окремої людини, а й суспільства. Необхідно докладати зусилля до зниження попиту на наркотичні засоби і перешкоджати торгівлі ними.
Тютюн, що вживається в будьякому вигляді, становить серйозну загрозу для здоров’я людини.
Сигаретний дим завдає шкоди і тим людям, які знаходяться поруч з курцем.
Алкоголізм – справжня трагедія людства. Алкоголь руйнує особистість, сім’ю і суспільство. Ця біда живе майже в кожному будинку. Для тих, для кого алкоголь створює проблеми, єдине правило – повне утримання.
Досягнення науки і техніки дедалі більше відсувають на другий план фізичну працю, віддаючи перевагу розумовій роботі з її складними психоемоційними навантаженнями. Мозок, серце, судини людини змушені працювати з незрівнянно більшою напругою, ніж її м’язова система, яка становить близько 40% всього тіла. Порушений нормальний фізіологічний баланс життєдіяльності організму людини породжує все нові недуги, що обмежують його життєдіяльність. Люди не хочуть хворіти і передчасно старіти, вони шукають найбільш ефективні засоби збереження високої працездатності. У цих багатовікових і різнобічних пошуках людство пережило немало захоплень модними ліками, новітніми теоріями оздоровлення і омолоджування, проте авторитет фізичних вправ від цього не тільки не похитнувся, але незмінно зріс. І все тому, що вплив рухів поширюється як на окрему систему або функцію, так і на весь організм людини.
Галина ШУЛЯР, лікар амбулаторії Бершадської ЗПСМ.