Згідно з пп. 298.1.4 Податкового кодексу України суб’єкт господарювання, який є платником інших податків та зборів, може прийняти рішення про перехід на спрощену систему оподаткування шляхом подання заяви до органу ДПС не пізніше, ніж за 15 календарних днів до початку наступного календарного кварталу. Тобто, для переходу з 2013 року із загальної системи на спрощену заяву слід подати до 15 грудня 2012 року. Перехід на спрощену систему оподаткування можна здійснити один раз протягом календарного року.
При цьому в абзаці другому пп. 298.1.4 ПКУ зазначено: перехід на спрощену систему оподаткування може бути здійснено за умови: протягом календарного року, що передує періоду переходу на спрощену систему оподаткування, суб’єктом господарювання дотримано вимоги, установлені в п. 291.4 ПКУ. Критерії стосуються граничного обсягу доходу за попередній рік, кількості найманих працівників, застосування деяких видів діяльності. Відповідність тим чи іншим критеріям дозволяє платнику податків обрати певну групу.
Нагадуємо, нормами Податкового кодексу України передбачено розподіл «єдинщиків» на 6 груп: 1, 2, 3 і 5 – для фізичних осіб-підприємців і 4 і 6 – для підприємств.
Свідоцтво платника єдиного податку є безстроковим. Тобто із заявами необхідно звертатись тим суб’єктам господарювання, які бажають перейти на спрощену систему оподаткування, діючим «спрощенцям» підтверджувати статус платника єдиного податку не потрібно.
Отримання реєстраційного номера облікової картки платника податків спрощено Тепер отримати реєстраційний номер картки платника податків (або, як ми звикли його називати, ідентифікаційний номер) можна не тільки за місцем проживання, а й у відділенні податкової служби за місцем отримання доходів чи за місцезнаходженням іншого об’єкта оподаткування.
Також до відділень ДПС за місцем отримання доходів можна звертатися для повторного отримання картки (наприклад, за умов її втрати), внесення змін до Державного реєстру фізичних осіб – платників податків або отримання з нього даних про суми виплачених доходів.
Картку платника за місцем офіційної реєстрації громадяни отримуватимуть протягом п’яти днів, за місцем отримання доходів – протягом десяти днів.
Нагадуємо, що за бажанням платника у паспорт громадянина України вноситься відмітка з даними про реєстраційний номер облікової картки платника податків.