Тому це є одним із головних пріоритетних напрямків діяльності прокуратури району, зокрема безпека людей на дорозі. Постійно приділяється увага нагляду за дотриманням вимог Законів України «Про дорожній рух» та «Про автомобільний транспорт».
З метою виявлення їх порушників та попередження порушень, працівниками прокуратури району регулярно проводяться перевірки з цих питань.
Так, з початку нинішнього року було виявлено 10 громадян, які здійснювали господарську діяльність без державної реєстрації та 8 суб’єктів підприємницької діяльності, які надавали послуги по перевезенню пасажирів без отримання ліцензії.
Для ефективної боротьби з правопорушниками до перевірок були задіяні працівники ВДАІ та територіального управління головавтотрансінспекції у Вінницькій області.
На території Бершадського району стало масовим явищем надання послуг з перевезення пасажирів легковими автомобілями облаштованими під «таксі» за відсутності необхідних документів, які передбачені ст. 39 Закону України «Про автомобільний транспорт». Особи, які надають послуги по перевезенню пасажирів, не лише не мають права на здійснення такого виду діяльності, а, нерідко, перевозять пасажирів автомобілями, які не відповідають вимогам безпеки дорожнього руху, не укомплектовані засобами пожежогасіння, необхідними медпрепаратами. Також не можуть не турбувати факти перевезення пасажирів особами, які перебувають в стані алкогольного сп’янін - ня. Всі ці порушення і становлять небезпеку для людей, які користуються послугами таких «таксі».
Особливе занепокоєння викликає перевезення пасажирів мікроавтобусами на міжміських рейсах без наявності всіх необхідних документів і в першу чергу ліцензії на вказаний вид діяльності.
Нелегальні перевезення пасажирів призводять до загрози їх життю і здоров’ю та спричиняють ненадходження коштів до Державного бюджету, чим підривають економічні інтереси як офіційних перевізників пасажирів, так і держави в цілому.
З метою недопущення подібних порушень в майбутньому слід зазначити, що Законом передбачено сувору відповідальність за перевезення пасажирів та вантажів без належного оформлення документу. Так, ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» за порушення законодавства застосовуються санкції за надання послуг з перевезень пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений статтями 39 та 48 цього Закону – штраф у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; за експлуатацію легкового авто мобі ля, облаштованого як «таксі», без наявності ліцензійної картки – штраф у розмірі тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Статтею 164 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачено, що провадження господарської діяльності без державної реєстрації, як суб’єкта господарювання або без одержання ліцензії на провадження певного виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню відповідно до Закону, чи без одержання дозволу, іншого документа дозвільного характеру, якщо його одержання передбачене Законом, – тягне за собою накладення штрафу від двадцяти до сорока неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією виготовленої продукції, знарядь виробництва і сировини чи без такої.
Найсуворіша відповідальність за здійснення господарської діяльності без державної реєстрації або без одержання ліцензії передбачена ст. 202 Кримінального кодексу України, а саме штраф від 100 до 250 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, виправні роботи на строк до 2 років або обмеження волі на такий же строк.
Тому особам, які надають послуги по перевезенню пасажирів, слід пам’ятати, що, сівши за кермо, вони відповідають не лише за своє життя, але і за життя людини, яка скористалась їх послугами.
Юрій БОНДАРЧУК, стажист на посаді старшого помічника прокурора Бершадського району.