З метою детінізації та покращення ситуації на ринку праці в Бершадському районі з 2011 року працює робоча група з питань контролю за дотриманням трудового законодавства. Основними завданнями цієї групи є сприяння діяльності органів виконавчої влади забезпеченню легалізації виплати заробітної плати та зайнятості населення. Перевірки проводяться безпосередньо в суб’єктів підприємницької діяльності-фізичних осіб, а їх результати щомісячно обговорюються на засіданнях районної комісії з питань легалізації виплати заробітної плати та зайнятості населення.
Завдяки проведеній роботі з року в рік спостерігається тенденція до зменшення використання не легалізованих відносин між роботодавцем та найманою особою.
Так, у минулому році виявлено 54 найманих працівники без оформлення належним чином трудових відносин, що становить 38% до загальної кількості проведених перевірок.
Трапляються випадки, коли підприємці, які використовують найману робочу силу, ведуть подвійний облік робочого часу, тобто працівники працюють по 10-12 годин на добу та ще й без вихідних, а заробітна плата в трудовому договорі встановлена лише на рівні 300 грн. Оплата роботи в надурочний час, у святкові та вихідні дні взагалі не проводиться.
Кожному громадянину необхідно зрозуміти, що захистити себе вони зможуть тільки з оформленням трудових відносин у законодавчо встановленому порядку.
Офіційне отримання заробітної плати – це державний захист від незаконного звільнення, безпечні умови праці, гарантоване право на відпочинок, своєчасно виплачена легальна заробітна плата, страховий стаж та можливість при досягненні пенсійного віку мати гідне пенсійне забезпечення.
Для того, щоб працівнику був зарахований повний місяць страхового стажу, заробітна плата повинна виплачуватись відповідно до встановленого Законом України «Про Державний бюджет України на 2014 рік» мінімального розміру (з 1 січня – 1218 грн., з 1 липня – 1250 грн., з 1 жовтня – 1301 грн.) та з якої мають бути сплачені внески до Бершадської ОДПІ. Періоди, за які не сплачені внески, «випадають» із страхового стажу найманого працівника та не включаються в заробіток для обчислення пенсії.
Ми звертаємось до громадян – вимагайте від своїх роботодавців виплату заробітної плати відповідно до законодавства прозоро і чесно, не погоджуйтесь на виплату заробітної плати «в конвертах».
Підтримка роботодавецем ідеї легалізації заробітної плати та робочого місця – це захист свого бізнесу від неконкурентних умов, а офіційне оформлення на роботу – соціальна захищеність найманого працівника.
Шановні наймані працівники, пам’ятайте: після влаштування вас на роботу підприємець має укласти з вами трудовий договір, який засвідчується печаткою центру зайнятості.
Наталія ЧОРНОБАЙ, начальник управління праці та соціального захисту населення.