На знімку: ось так торгують продуктами харчування.
На якому саме рівні тоді вперше було проініційоване таке рішення, через плин років вже не так просто і дослідити. Саме відтоді центр Бершаді й почав засмічуватись у базарні дні, та ще й створюється ряд незручностей – для про їз ду транспорту, в тому числі і спец автомобілів, торгівля продуктами харчування нерідко ведеться з землі, частіше стали порушуватися елементарні її правила. При цьому ніхто з базаруючих не вірить, що таке могло виникнути стихійно. Натомість всі висловлюють припущення, що на це з самого початку дивилися «крізь пальці» не тільки міська влада, а й автоінспекція, з якою не могли не погоджуватися дані питання, безумовно і санепідстанція та ветеринарна інспекція. Саме з їх мовчазної згоди, твердять покупці, вони змушені купляти з продуктами харчування і пил з-під тисяч пар взуття та з-під коліс.
Молодші покоління теперішніх бізнесменів вже навіть звикли до термінології, що торгують не на ринку, а на вулиці, та ще й платять за місця.
Одного базарного дня мав нагоду у присутності лікаря з гігієни харчування санепідстації В.Ю. Рибака та помічника санітарного лікаря Т.М. Савчук особисто ще раз переконатися, що діється на ринках райцентру. Як виявилося, на додачу до вже названих порушень, найхарактернішими того дня – на винних було складено протоколи – були ще й відсутність якісних посвідчень на продукцію, яка реалізовувалася, які нібито забувають брати на базар, несвоєчасне проходження продавцями медогляду. Про випадки торгівлі молокопродуктами з землі, та ще й у невстановлених місцях, вже і мову не доводиться вести. Складалося навіть враження, що до такого неподобства усі вже давно звикли, як і до того, що торгівля ведеться без санітарного одягу.
Причому, в розмові з покупцями відчувалося, що в думках вони протестували з цього приводу всі, а от висловитися вголос наважувався не кожний.
Коли пристрасті навколо ситуації на ринках набували свого, як кажуть, апогею, влада вже не раз обіцяла, що торгівлі на вулицях міста буде покладено край. Але за відгуками базаруючих зміни на краще поки що не такі вже і помітні. Хіба що призвичаїлися оперативніше прибирати територію після торгівлі.
Тож спілкуємося на дану тему з головою правління СТ «ВІО-ринок» Л.Я. Ветровим.
Забігаючи вперед, не можна не відзначити, що на видному місці у його робочому кабінеті одразу ж кидається в очі грамота обласної спілки споживчих товариств за зайняте друге місце, якою цей колектив відзначений у конкурсі за кращий ринок області за десять місяців цього року серед ринків районних центрів. Леонід Якимович погоджується, що є ще над чим працювати, але і робиться останнім часом чимало. Більше 170 тисяч гривень, наприклад, вкладено в обладнання типових торговельних кіосків, чималу суму на заміну вікон в обох корпусах, зроблено капітальний ремонт у ветлабораторії. Нарік планують почати будівництво павільйону для продажу рослинницької продукції. І робити це, за словами Л.Я. Ветрова, можна було б набагато раніше, якби мали на це кошти.
Поряд з цим працівники цього ринку скаржилися, що торгівля м’ясом безконтрольно ведеться у них під боком по вулиці Набережній.
Дану проблему вони нібито порушували вже і перед міською владою, і перед санепідстанцією та ветеринарною інспекцією, а змін ніяких.
Тому змушені звертатися по допомогу ще й через газету.
На даний ринок останнім часом навідалися фахівці з ДП «Вінницяметрологія», які клеймували електронні ваги.
На жаль, проклеймовано їх було тільки 38, а решта підприємців робити це відмовилася, бо дана послуга нібито не з дешевих.
Мріють працівники даного ринку і про те, щоб покращити до нього під’їзд з боку вулиці Набережної. Але чи не найважчою із проблем, яку їм також не вдається вирішити, є торгівля молоком, олією в пластикових пляшках, які вже були у використанні.
Колектив лабораторії даного ринку також непокоїть торгівля продуктами харчування на вулицях міста. Насторожують і бродячі собаки, адже в районі вже були випадки сказу. Директор КП «Бершадьринок», який поки що на вулицях міста, М.І. Оніщук розповів, що по облаштуван ню його на новому місці вже чимало зроблено. Однак ввести його в дію, попередньо підготувавши, можливо тільки при підтримці влади.
Відповідна роз’яснювальна робота на вулицях міста ведеться, але того, мабуть, вже замало, щоб щось змінити.
Щодо торгівлі молочними продуктами на тротуарах вулиць Червоноармійської і Леніна, то він, як кажуть, «відхрестився», що то, мовляв, вже не територія КП «Бершадьринок», тож нехай хтось інший наводить там порядок.
Торгувати, хоча б для того, щоб вижити, треба, але чи обов’язково на вулицях та ще й з настільки грубими порушеннями? Прагнемо, щоб нашій державі надати європейсь кого вигляду, а тут, виходить – з ринками не можемо ради дати. Перевіряли, штрафували порушників не раз, а що з того? Мабуть, пора вирішувати дану проблему якось поіншому. Гарний приклад, як це робити, показав останнім часом колектив торговельного комплексу «Гуси-лебеді». Варто їм було скопати клумбу, з якої на їх території ще н едавно торгували моло ч но ю продукцією, як нею те пе р там не тор гують. І продавці, і п окупці вважають, що як би м іська влада, ДАІ, са непідстанція та ветери нарна інспекція з такою пристрастю заходилися наводити порядок на ринку у рамках своїх повноважень, то його можна було б навести давно.
Павло КУШПЕЛА