Квітки та пагони, які тільки що розпустилися, раптово в’я - нуть та чорніють. Чорніє і скручується також листя, але не опадає, а залишається на гілках, нагадуючи опалені вогнем дерева. Уражуються і незрілі плоди, які чорніють і так само, як і листя, не опадають, а залишаються на дереві.
Бактеріальним опіком уражується більше 200 видів рослин із 28 родин, особливо сильно – дерен, глід, айва, яблуня, груша, горобина. Розповсюджується збудник по паренхімі кори з великою швидкістю (за добу – на відстань 70 см), якщо цьому сприяють погодні умови. Так, при вологості повітря до 85% і середньодобовій температурі 18°С під час цвітіння спостерігали повне зараження.
Основними переносниками збудника на невелику відстань є комахи-запилювачі (бджоли, оси, мухи, джмелі та фітофаги-попелиці, галиці тощо). Захворювання може передаватись під час окулірування дичок, на що слід звертати особливу увагу при використанні прищепного матеріалу інших сортів плодових дерев. Оскільки бактеріальний опік зустрічається в скверах, лісових насадженнях та на присадибних ділянках, повністю викорінити це захворювання неможливо.
Агротехнічні заходи: сильно уражені опіком плодові дерева знищують шляхом викорчовування і спалювання їх; при незначному ураженні окремих гілок опіком проводять п’ятиразовий обробіток в період цвітіння плодових дерев бордоською рідиною; у період спокою пізно восени роблять обрізку окремих гілок: молодих на відстані 20-25 см від місця ураження, старих – на відстані 10-15 см; як профілактичний захід рекомендується проводити викорчовування дикорослих груш, яблунь, які можуть бути джерелом інфекції.
Анатолій ПОЛІНІЧУК, провідний спеціаліст Державної інспекції з карантину рослин по Вінницькій області.
www.promwood.com - лісопромисловий сайт