Для тих же, хто прибуває на базар, обладнано біотуалети. Але так, як розцінки у них та і зручності, не всіх влаштовують, то на відміну від братів наших менших, прихисток в екстремальних ситуаціях вони часто шукають по закутках найближчої вулиці Набережної, від чого її жителі, особливо влітку, далеко не в захопленні.
Щодо продуктів харчування, зокрема молокопродуктів, то ними частина підприємців справді торгує із землі. Як і м'ясом із легковиків. Це й стало темою досить гострої дискусії – тут же, на ринку, учасниками якої були міський голова М.І. Кольченко, представник ветеринарно-санітарної інспекції І.П. Коваль, заступник директора коопзаготпрому Л.Г.
Гуцол – саме цій організації належить ринок, виконуючий обов'язки головного санітарного лікаря району А.В.
Вельган, лікар з гігієни харчування В.Ю. Рибак з чотирма помічниками та автор цих рядків. Причому, всі ці служби, а з ними ще й міліція, знаходяться тут щобазару, а виходить, що невирішених проблем чимало.
Варто було тільки нам з'явитися, як корзини з молоко - продуктами, багажники з м'ясом і салом враз позакривалися. З нашим відходом торгівля відновлювалася.
Здавалося б, усі названі служби мають діяти в даному напрямі, але як тільки якоюсь із сторін порушувалася певна конкретна базарна проблема, виходило, що вона торкалася інтересів іншої служби, від чого, зрозуміло, її представникові доводилося відстоювати свої інтереси. Наприклад, аж ніяк не могло сподобатися ветінспекції те, що А.В. Вельган висловив одне з припущень, що м'ясом з машин нібито торгують тому, що необхідні довідки мають на одне порося, а в машині м'ясо може бути з декількох. Контролюється ж це, за його словами, ветеринарною службою. Тож за якість продукції надворі ніхто не може ручатися. Інша справа у павільйоні, де все контролюється.
Щодо молокопродуктів, то вони ні в якому разі не повинні реалізовуватися не тільки з землі, а й у пластиковій тарі. Тим більше, що вільних місць у павільйоні вистачає. І звинувачення тут же висувалися конкретним порушникам, які прибули з нею на ринок.
Але не тут то було. Як виявилося, у багатьох, хоч і погоджувалися вони із суттю самої проблеми, були інші погляди на неї. Чому, запитували, нам забороняєте із землі торгувати, а іншими продуктами харчування, зовсім поряд, ні? Чимало нарікань від них було і на плату у павільйоні. За місце плата 6 гривень – це з послугами, до яких входить вода, щоб помити руки, електроосвітлення тощо. Ще 5,1 гривні треба віддати за послуги лабораторії.
Якщо врахувати, що кіло - грам сиру на сьогодні коштує більше 20 гривень, то це нібито і не багато. А як бути тим, хто виніс тільки кілька літрів молока? Адже виходить, що зароблених за нього грошей може не вистачити навіть на дорогу. Інша справа, казали такі продавці, якби плата за послуги лабораторії була різною. За молоко, наприклад, брали менше, за сир і масло – більше.
За подібні порушення сан - епідстанцією торік було накладено стягнення на 90 підприємців, в тому числі і на директорів ринків, а зрушень знову ніяких.
Як виявилося, молокопродуктами із землі торгують ще й тому, що в таких місцях взагалі можуть не брати плату за місце, бо то вже не територія ринку.
Справедливо буде закинути докір і на адресу покупців. Якби із землі вони не купляли, то нічого і не продавалося б. Адже якість продукції у павільйонах, хоч може десь і візуально, все ж контролюється, а на стихійному ринку – зовсім.
До речі, кров'яну ковбасу взагалі забороняється продавати на ринку, а все ж продають. Тож не має гарантії, що з базару не принесеш за власні гроші ще й збудник якоїсь хвороби.
Вихід за словами М.І. Кольченка напрошується сам собою: поки нового ринку не побудуємо, порядку не буде.
І владою у цьому плані вже дещо робиться – виділено 5,8 гектара землі, вкладено певну суму в окультурення території, відгороджено її від "Агромашу". На більше, на жаль, немає коштів. А тут ще й фінансова криза.
Однак міська влада даної проблеми не знімає з порядку денного. Михайло Іванович у дискусії з представниками усіх служб, які покликані її вирішувати, висловився досить гостро – порядок на ринку має бути наведено якнайшвидше.
Павло КУШПЕЛА.
Фото Сергія КІСИКА.
На знімку: продукти продавці пропонують із землі, в той час як у відведеному для цього павільйоні чимало вільних площ, які облюбували коти й собаки.