Стосовно галузей економіки району, то найсерйозніше відчують вплив кризи будівельні підприємства. Після харчової галузі, будівельна в структурі економіки району займає другу позицію. На підприємствах, що виготовляють будматеріали, з виробництвом все гаразд (його темпи навіть збільшилися), а от із збутом продукції вже виникають певні проблеми.
Підприємства харчової промисловості, частка яких в структурі економіки найвагоміша – 95%, працюють переважно на внутрішній ринок. Їх продукція мало піддається згубному впливу загальної світової кризи і користується попитом, що підтверджують як обсяги виробництва, так і обсяги реалізації товарної продукції.
Одним із заходів протидії фінансовій кризі є значне обмеження імпорту. Якщо аналізувати зовнішньоекономічні зв’язки підприємств району, то протягом 2008 року зовнішньоторговельний оборот постійно збільшувався, але сальдо зовнішньої торгівлі товарами є від’ємним, тобто імпорт перевищував експорт.
Підприємствами району переважно завозилось обладнання, сировина, продукти нафтохімічного комплексу, а не готова продукція. Хоча саме експорт в значній мірі дає можливість розвиватись територіям. В структурі експорту найбільшу питому вагу займає деревина та вироби з неї. Ось тут знову район відчуває вплив кризи, про що яскраво свідчать результати експортної діяльності ДП „Бершадський лісгосп”.
Щодо власників малих та середніх підприємств, то вони, мабуть, в цей момент відчувають найбільший дискомфорт.
Немає в районі масових вивільнень. Якщо і буде певне зменшення чисельності працюючих, то в сільськогосподарській сфері діяльності, що пов’язано із сезонністю виробництва.
Найбільш негативним, на думку фахівців, на сьогодні є те, що обмежено кредитування окремими банками, виплати по депозитних вкладах.
Постановою Нацбанку України заборонено розривати строкові угоди по депозитах.
Обмеження виплат по вкладах громадян не дасть можливості поглибити кризу. Підтримка комерційних банків – один із пріоритетів Нацбанку, оскільки 70% фінансів у них – це депозитні вклади населення.
Протягом останнього часу спостерігаються значні коливання іноземної валюти, хоча в останні дні її курс вдалося стабілізувати. Найбільше в даному випадку постраждають особи, які брали кредити в іноземній валюті, а дохід отримують в гривнях.
Експерти прогнозують, що буде дуже не простих ще декілька місяців. Багато залежить від того, наскільки швидко стабілізується світова економіка. На державному рівні вживаються відповідні заходи. Так, прийнято анти - кризовий закон, яким передбачено підвищення ролі експортних виробництв, створення стабілізаційного фонду, стимулювання збільшення інвестицій у реальний сектор національної економіки. Визначено і окремі пункти стосовно АПК. Важливою також буде підтримка Міжнародного валютного фонду.
Що потрібно робити на рівні району? Насамперед, проводити моніторинг найпотужніших підприємств району стосовно виробництва, прибутковості, сплати податків та обов’язкових платежів, аналізувати виконання бюджету, обсягів надходжень податків, платежів до основних фондів. Потрібно створити найпривабливіші умови потенційним інвесторам, запропонувати найкращі, з точки зору залучення інвестицій, об’єкти та земельні ділянки. Словом, нинішня ситуація не проста, але й катастрофічних ознак немає.
Записав Василь ВЕРБЕЦЬКИЙ.