У них зберігається понад 10 тисяч експонатів. Історична сторінка Бершадського музею бере свій початок з 1923 року, коли І.Ч. Зборовський, наш видатний земляк, заснував їх у
Бершаді та Тульчині. Всі зібрані ним експонати були вивезені з міста і не збереглися. Лише в 1976 році музей знову запрацював як краєзнавчий осередок історії та культури району.
В арсеналі працівників районного музею чимало цікавих, ефективних форм роботи. Особлива увага приділяється вихованню підростаючого покоління. В його стінах з великим успіхом проходять зустрічі молоді з ветеранами ВВв, учасниками бойових дій на території інших держав, з жінками, які мають відзнаки за професійні здобутки, виставки художників та майстрів народної творчості, конференції, семінари та інші заходи.
Цікавою формою роботи є тематичні відкриті уроки. Однією з цікавих тем, яку вивчають зараз старшокласники з правознавства, є тема "Держава". При підготовці та проведенні такого уроку ми використовуємо матеріали, підготовлені організацією "Асоціація музеїв Вінниччини" "З історії української державності", що дало змогу створити постійнодіючу пересувну виставку.
Цікаву ідею організації виставок "Мистецтво одного села" ми запозичили в обласного управління культури, і тепер у виставковій залі нашого музею кожен рік дві-три виставки окремо взятого села проходять з великим успіхом.
Взагалі, по виставковій діяльності намітилася тенденція до зростання. Якщо у 2003 році було організовано вісім виставок, то, починаючи з 2004-го, коли було відкрите нове приміщення, це вже 20, а за минулий рік – 32, які були організовані як у музеї, так і поза його межами.
Звичайно, маємо і проблеми, які в основному стосуються матеріально-технічного забезпечення. Сподіваємося на підтримку та розуміння з боку влади, меценатів і спонсорів. Адже музеї – це матеріалізована пам'ять нації. Належне піклування про історико-культурну спадщину, вміле використання її – це турбота про духовне здоров'я майбутніх поколінь.
Оксана ГОРОБЕЦЬ,
директор Бершадського районного краєзнавчого музею.