Слід віддати належне тому, що тут, на відміну від інших підприємств, збережено матеріально-технічну базу. Для працівників є санітарно-побутові приміщення, шафи для зберігання одягу. У наявності холодна та гаряча проточна вода, функціонує душова кімната, в цеху витримується температурний режим. Обладнано і куточок для дотримання особистої гігієни працюючими. Нехай це було зроблено колись, але ж воно є. Персонал проходить медичні огляди, санітарним та спецодягом забезпечений. Проводяться інструктажі, здійснено атестацію робочих місць. З відпустками, доплатами до тарифних ставок за роботу з шкідливими і важкими умовами теж усе гаразд, нараховуються вони щомісячно. Незрозуміло лише, чому продуктивність підприємства залишається невисокою, хоч могла б бути набагато вищою. Також незрозуміло, чому на центральному ринку м.
Бершаді не знаходиться місця під точку для реалізації продукції цього підприємства, а розвозять її лише по окремих магазинах.
Для покращання роботи рейдовою бригадою рекомендовано провести поточний ремонт приміщень та обладнання, організувати централізоване прання одягу, домогтися 100-відсоткового його використання на змінах. Особисті медичні книжки зберігати у головного технолога.
Благоустрою потребує територія, слід також подбати про дотримання протипожежних вимог. Були, звичайно, й інші зауваження, на які відреагувати буде зовсім не складно.
На жаль, різко протилежна і навіть контрастна ситуація на підприємстві по виготовленню меблів і їх реалізації, яке організовано на базі колишньої біофабрики – суб'єкт підприємницької діяльності П.М. Степанець. Незважаючи, що цією роботою тут займаються аж декілька підприємців, опалювальна система на день перевірки не функціонувала, вентиляційна у підрозділах працювала неефективно. У санітарно-побутовому приміщенні відсутні шафи для одягу. На робочих місцях не витримується температурний режим. Щорічним медичним оглядом працюючі не були охоплені повністю.
Усі виробничі підрозділи потребують поточного ремонту, територія – благоустрою. Ні керівник підприємства, ні керівники підрозділів не пройшли навчання і перевірку знань з охорони праці. Працівників недостатньо забезпечують спецодягом, спецвзуттям, засобами індивідуального захисту. Існуючі медичні аптечки несвоєчасно поповнюються усім необхідним. Атестацію робочих місць проведено не в повному обсязі.
Більш зрозумілою ситуація стала після того, як виявилося, що в порушення ст. 24 ч.6 КЗпП України та наказу Міністерства праці і соціальної політики № 260 від 8.06.2004 р. трудові договори з більшістю найманих працівників не укладені та не зареєстровані у районному центрі зайнятості. Це означає, що насправді є робітник, а на паперах – його нема. Заробітна плата видається у довільній формі, а не по розрахункових відомостях, не сплачуються страхові внески у соціальні фонди. Зрозуміло, ніякого графіка відпусток, не ведеться табельний облік. У правовому полі працюють тільки 9 чоловік.
Виходить, діє у райцентрі на широку ногу отака собі напівтіньова меблева фабрика, і нібито нікому немає до того діла.
Працюючі, а це в основному молодь, висловлюються, що дякують підприємцям хоч за такі робочі місця. Можна тільки здогадуватися, що вони казатимуть на їх адресу, а заодно і на адресу нинішньої влади, яка допускає таке, коли прийде пора рахувати стаж роботи при виході на пенсію.
На підприємстві на кожному кроці порушення вимог протипожежної і електробезпеки. Ніякого порядку на складах.
На цей раз рейдова бригада побувала лише на двох підприємствах. Щоб переповісти усе побачене, мало було б газетної сторінки – настільки разючі контрасти.
Рейдові перевірки буде продовжено.
Рейдова бригада: Анатолій ВЕЛЬГАН – лікар з гігієни праці райсанепідстанції, Олександр ДЕМ'ЯНЧЕНКО – інспектор держпожнагляду, Володимир ЄВИЧ – головний державний інспектор праці ТДІП у Вінницькій обл.,
Павло КУШПЕЛА – кор.газети,
всього 7 підписів.