Проведеним аналізом даних щодо кількості одержувачів соціальних допомог у регіоні встановлено, що спостерігається тенденція до зменшення отримувачів допомог. Поряд із цим, державою витрачаються досить значні суми на проведення виплат допомог, пільг, субсидій та компенсацій. Так, по
Бершадському району загальна сума таких виплат у 2003 році становила – 7652,6 тис. грн., у 2004 р. – 7858,8 тис. грн., у І півріччі 2005 р. – 3481,2 тис. грн.
Проаналізувавши справи отримувачів соціальних допомог, слід зазначити, що допомоги призначаються, в більшості випадків, працездатним особам, джерелом існування яких досить тривалий час є соціальна допомога. Це свідчить про незабезпеченість населення робочими місцями та низьким рівнем заробітної плати, що не забезпечує отримання населенням прожиткового мінімуму.
Поряд із існуючою є проблема неоформлення приватними підприємцями трудових відносин із найманими працівниками, що дозволяє приховувати фактичний дохід отримувачам соціальної допомоги.
Таким чином, одним із напрямків удосконалення механізму проведення соціальних виплат за рахунок коштів державного бюджету є легалізація доходів населення, що працює без оформлення трудових угод.
Із кількості сімей, які отримували субсидію протягом періоду, що перевірявся, рахувалось працюючих отримувачів: у 2003 році – 56 осіб або 0,9%, 2004 р. – 72 або 1%, у 2005 р. – 76 або 2%. Тобто кількість працюючих отримувачів субсидій має тенденцію до збільшення і займає досить малий відсоток у структурі отримувачів субсидії. Зазначене свідчить, що рівень соціальної забезпеченості людей похилого віку є досить низький, що спонукає їх звертатися за отриманням субсидій.
Аналізом особових справ отримувачів субсидій працюючого населення виявлено, що значна частина із них отримує субсидії внаслідок того, що особи, які фактично проживають в одному житловому приміщенні та перебувають у шлюбі, не прописані по місцю проживання, що свідчить про недосконалість діючого законодавства. Контрольними заходами, які були проведені працівниками контрольно-ревізійного відділу, незважаючи на те, що обласною та районною державними адміністраціями проводилася робота щодо усунення порушень, встановлених аналогічними перевірками в 2003 році, виявлено ряд фінансових порушень при виплаті грошових допомог, пільг та субсидій. Зокрема, продовжується практика надання недостовірних даних підприємствами, установами та організаціями про розмір отриманого доходу працівниками, про розмір земельних ділянок. Із перевірених 118 справ по 7 внесені недостовірні дані до довідок, внаслідок чого безпідставно нараховано та виплачено соціальної допомоги на загальну суму 1053 грн.
Працюючі пенсіонери та особи, що отримують пенсію по інвалідності, громадяни, які мають, крім основного місця роботи, інші джерела доходів, забувають про необхідність включення до сукупного доходу сум заробітної плати, пенсії та інших доходів. Внаслідок подання неповних даних про розмір отриманого доходу, 11 особами отримано виплат на 6358,59 грн. більше, чим належить.
Як позитив, варто відзначити Кидрасівську сільську раду. Перевіркою, що проводилася в 2003 році, були виявлені значні порушення у наданні довідок про розмір земельних ділянок. Перевірка, яка проведена в 2005 році, засвідчила, що всі недоліки, які мали місце, повністю ліквідовані.
Людмила МАЗУР,
начальник КРВ
у
Бершадському і Чечельницькому
районах.