Статус учасника бойових дій та посвідчення надається військовослужбовцям (резервістам, військовозобов’язаним) та працівникам Збройних сил України, Національної гвардії України, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, Держприкордонслужби, Держспецтрансслужби, особам рядового й начальницького складу, військовослужбовцям, працівникам МВС, Управління державної охорони, Держспецзв’язку, ДСНС, ДПтС, військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в АТО, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах проведення АТО; працівникам підприємств, установ та організацій, які залучалися і брали безпосередню участь в АТО в районах її проведення; іншим особам (додатковий порядок отримання статусу УБД для цих осіб повинен бути визначений КМУ).
ЯК ВІЙСЬКОВОСЛУЖБОВЦЮ ОТРИМАТИ СТАТУС УЧАСНИКА БОЙОВИХ ДІЙ
- З’ясувати перелік документів, які командир (керівник установи) може надати для підтвердження участі у бойових діях.
- Отримати відомості про те, коли і як командир (керівник установи) подав у відомчу комісію довідку та необхідні документи. Строк подання – протягом місяця після завершення військовослужбовцем виконання завдань АТО.
- Відомча комісія вивчає документи, у разі потреби заслуховує пояснення осіб, стосовно яких вони подані, свідків та приймає рішення про надання статусу УБД або повертає документи на доопрацювання у військову частину (орган, підрозділ). Строк прийняття рішення – 1 місяць.
- Учасник надає згоду на обробку його персональних даних та включення їх до Єдиного реєстру учасників антитерористичної операції.
- Відомча комісія у місячний строк інформує Державну службу України у справах ветеранів війни та учасників АТО про осіб, яким надано статус УБД. У разі виникнення спірних питань відомча комісія подає документи на вирішення Міжвідомчій комісії, яка розглядає документи, уточнює інформацію та приймає рішення про надання статусу УБД, про що інформує відомчу комісію. Строк прийняття рішення – 1 місяць.
- Учасник бойових дій отримує «Посвідчення учасника бойових дій».
У разі неподання командиром (начальником) військової частини до відомчої комісії документів, необхідних для надання статусу учасника бойових дій, особа може самостійно звернутися до такої комісії, маючи підтвердження про безпосередню участь в АТО. Контактні дані відомчих комісій: Вінницький ОВК – вул. 40-річчя Перемоги, 31, м. Вінниця, 21036 (Бачинський Олег Романович – (0432) 66-11-25).
У разі відмови у наданні статусу учасника бойових дій питання про надання особі зазначеного статусу може бути винесено повторно на розгляд відомчої комісії за рішенням керівника відповідного міністерства чи державного органу, а Міжвідомчої комісії – за рішенням Міністра соціальної політики.
Рішення відомчої комісії та Міжвідомчої комісії може бути оскаржене в судовому порядку.