З метою запровадження дієвих стимулів до створення нових робочих місць роботодавцями Постановою Кабінету Міністрів України від 15 квітня 2013 року №347 затверджено Порядок компенсації роботодавцям витрат у розмірі єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, яким передбачено та успішно впроваджується механізм компенсації єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування на заробітну плату осіб, працевлаштованих на нові робочі місця (далі компенсація).
Отримати компенсацію зможе кожен, чия діяльність відповідає нескладним вимогам і хто працевлаштує безробітних за направленням державної служби зайнятості на нові робочі місця. Ст. 26, 27 Закону України «Про зайнятість населення» передбачено стимулювання роботодавців до створення нових робочих місць та працевлаштування громадян, недостатньо конкурентоспроможних на ринку праці, шляхом виплати компенсації витрат у розмірі єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування роботодавцю.
• Скористатись правом на компенсацію може роботодавець, який працевлаштовує на нове робоче місце строком не менше, ніж на два роки за направленням державної служби зайнятості зареєстрованих безробітних з таких категорій громадян:
- діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування;
- особи, звільнені після відбуття покарання або примусового лікування;
- молодь, яка закінчила або припинила навчання у загальноосвітніх, професійнотехнічних і вищих навчальних закладах, звільнилася із строкової військової або альтернативної (невійськової) служби (протягом шести місяців після закінчення або припинення навчання чи служби) і яка вперше приймається на роботу;
- особи, яким до настання права на пенсію за віком відповідно до статті 26 Закону України «Про загально - обов’язкове державне пенсійне страхування» залишилося 10 і менше років;
- інваліди, які не досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»;
- один із батьків або особа, яка їх замінює, і:
- – має на утриманні дітей віком до шести років;
- – виховує без одного з подружжя дитину віком до 14 років або дитину-інваліда;
- – утримує без одного з подружжя інваліда з дитинства (незалежно від віку) та/або інваліда I групи (незалежно від причини інвалідності).
Право на компенсацію має роботодавець, який є суб’єктом малого підприємництва та працевлаштовує зареєстрованих безробітних на нові робочі місця в пріоритетних видах економічної діяльності строком не менше, ніж на два роки за направленням центру зайнятості.
Пріоритетний вид економічної діяльності визначається за основним видом економічної діяльності роботодавця, за яким здійснюється віднесення роботодавця до класу професійного ризику виробництва, відповідно до якого встановлюється розмір єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування.
Статтею 55 Господарського кодексу України визначено, що суб’єктами малого підприємництва є фізичні особи, зареєстровані в установленому законом порядку як фізичні особи-підприємці та юридичні особи – суб’єкти господарювання будь-якої організаційно-правової форми та форми власності, в яких середня кількість працівників за звітний період (календарний рік) не перевищує 50 осіб та річний дохід від будь-якої діяльності не перевищує суму, еквівалентну 10 мільйонам євро, визначену за середньорічним курсом Національного банку України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 15 квітня 2013 р. №347 затверджено Перелік пріоритетних видів економічної діяльності для створення нових робочих місць суб’єктами малого підприємництва.
Право на компенсацію мають роботодавці, в яких відсутня заборгованість у сплаті єдиного внеску, яких не визнано банкрутом або стосовно них не порушено справу про банкрутство.
Якщо такі умови витримано, роботодавець може розраховувати на компенсацію.
Варто лише звернутися до центру зайнятості із заявою та заповнити відповідну довідку, де вказується вид економічної діяльності, яким шляхом створено нове робоче місце, та інші відомості.
На підставі поданої роботодавцем заяви та довідки, персональних даних про особу, якими володіє центр зайнятості, даних ДФС та її органів щодо відсутності у роботодавця заборгованості із сплати єдиного внеску, інформації органів Пенсійного фонду України про працевлаштування особи на нове робоче місце та відсутність у роботодавця заборгованості із сплати страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, а також даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців щодо порушеної справи про банкрутство або визнання роботодавця банкрутом центр зайнятості приймає протягом п’яти робочих днів рішення про виплату компенсації роботодавцю.
У подальшому роботодавцеві необхідно щомісяця своєчасно та достовірно надавати до відповідних органів доходів і зборів за місцем реєстрації «Звіт про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до органів доходів і зборів» та вчасно перераховувати суми єдиного внеску.
Роботодавець відповідає за достовірність даних, що стосуються підтвердження факту створення нових робочих місць та працевлаштування на них відповідних осіб, які є підставою для виплати компенсації. Компенсація роботодавцям витрат у розмірі єдиного внеску на загально - обов’язкове державне соціальне страхування виплачується протягом одного року з дня працевлаштування зареєстрованого безробітного, що є реальною можливістю заощадити кошти для розвитку бізнесу.
Загалом ця нова послуга корисна не лише роботодавцям, а й шукачам роботи. Оскільки стимулює керівників підприємств та приватних підприємців не просто створювати нові робочі місця, а й офіційно оформлювати трудові відносини, виплачуючи їм легальну заробітну плату, забезпечуючи працівникам соціальні гарантії.
У разі необхідності отримати додаткову інформацію про умови та механізм надання компенсації роботодавцям витрат у розмірі єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування звертайтесь, будь ласка, до спеціалістів відділу взаємодії з роботодавцями Бершадського районного центру зайнятості за адресою: 24400, Вінницька обл., м. Бершадь, вул. Шевченка, 17а, тел. 2-22-83, 2-44-51.