У ній взяли участь голова райдержадміністрації Анатолій Головня та його перший заступник Володимир Ольшевський, голова районної ради Микола Грабчак, голова громадської батьківської організації «Співдружність» Дмитро Саковський, директори шкіл та їхні заступники з навчально-виховної та виховної роботи, голови профспілкових комітетів, директори позашкільних навчальних закладів, завідуючі дошкільними установами.
Учасники зібрання хвилиною мовчання вшанували пам’ять тих, хто загинув за Україну, за її мирне, незалежне майбутнє.
Про підсумки роботи освітянської галузі району за 2013-2014 навчальний рік та перспективи розвитку освіти у новому навчальному році інформувала начальник відділу освіти РДА Лідія Дзюбенко.
Нині у районі – 82 освітні заклади: 37 дошкільних, 4 навчально-виховних комплекси, 36 загальноосвітніх шкіл, 4 позашкільні заклади (дитячо-юнацька спортивна школа, будинок дитячої творчості, станція юних техніків, станція юних натуралістів) та професійно-технічний ліцей.
Дошкільна освіта – одна з найважливіших ланок виховного процесу. Усіма її формами охоплено 1978 дітей віком від 3 до 6 років, що становить 92,3%. У 37 ДНЗ функціонують 6 ясел-садків, дошкільною освітою охоплено 311 дітей віком до 3 років. До початку нового навчального року в усіх дошкільних закладах проведено поточні ремонти, на що було витрачено більше 530 тис. грн. За словами Лідії Іванівни, забезпечення харчування дошкільнят в районі – одне з найкращих в області.
Освітяни відзначають сталу динаміку кількості учнів за останні роки. Так, у нинішньому навчальному році навчатиметься 5719 учнів – лише на 17 учнів менше, ніж у попередньому.
У 2014 році основну школу закінчили 590 випускників 9-их класів, 34 з них отримали свідоцтва з відзнакою, 342 учні закінчили старшу школу, з них 34 нагороджено золотими медалями, 7 – срібними.
Лідія Дзюбенко зазначила: зовнішнє незалежне оцінювання на базі району пройшло організовано та без порушень для 446 учасників.
У 2014-2015 навчальному році вперше сіли за парти 622 учні (на 67 першокласників більше ніж у минулому навчальному році).
Безперечно, тільки якісна школа може дати дитині знання, які роблять її конкурентноспроможною. Сьогодні навчально-виховний процес у загальноосвітніх навчальних закладах району забезпечують 1058 педагогічних працівників. Учительські лави шкіл району поповнили 8 молодих спеціалістів. Нині усі заклади повністю забезпечені педагогічними кадрами. В усіх школах введено посади медичних сестер, а також працюють 24 психологи, 5 соціальних педагогів, 40 бібліотекарів, 34 педагоги-організатори, 9 вихователів груп продовженого дня.
Минулий навчальний рік пройшов під знаком важливих реформаційних змін в освіті. Так, з 1 вересня упроваджено новий державний стандарт початкової загальної середньої освіти в 1-х і 2-х класах, новий державний стандарт основної школи в 5-х класах.
Сьогодні 26 шкіл району мають комп’ютерні класи, у решти 13 ЗОШ наявні поодинокі комп’ютери. Гострою проблемою залишається придбання комп’ютерної техніки у Берізкобершадську, Голдашівську, Кошаринецьку, Теофилівську ЗОШ І-ІІ ступенів.
Усі загальноосвітні школи підключені до мережі Інтернет.
У 23 школах використовуються інтерактивні дошки, за допомогою яких учителі реалізовують свій творчий потенціал, створюючи власні програми. Є й 4 мультимедійних комплекси в декількох ЗОШ.
На початок навчального року забезпеченість школярів підручниками по району становила 98%.
Робота з обдарованими дітьми – важливий напрямок у діяльності освітніх закладів.
У 2013-2014 навчальному році понад тисячу учнів району взяли участь у конкурсах, олімпіадах, турнірах різних рівнів. За результатами ІІІ етапу Всеукраїнських учнівських олімпіад (школярі Бершадщини вибороли 27 призових місць) відділ освіти зайняв третє місце у рейтингу міст та районів області.
У навчальних закладах району склалась певна система роботи з дітьми пільгових категорій. Доповідач наголосила: особливу увагу необхідно приділити дітям тимчасово вимушених переселенців.
Станом на 28 серпня до загальноосвітніх шкіл району зараховано таких 35 дітей. До нашого району також прибула 21 дитина дошкільного віку, з яких 8 будуть відвідувати дошкільні навчальні заклади.
На виконання районної програми «Захистимо дитинство» відділ освіти здійснив літнє оздоровлення дітей пільгових категорій у дитячих закладах оздоровлення та відпочинку. Всього охоплено 61 дитину.
У період з 2 до 20 червня 2014 року у пришкільних таборах, які функціонували при 29 школах району, мали можливість різноманітно та змістовно провести дозвілля 2310 дітей, що становить 54,4% від загальної кількості учнів.
Систематично проводиться робота щодо збереження та оптимізації мережі позашкільних навчальних закладів. У 99 гуртках займаються понад 1300 учнів. Позашкільною освітою охоплено 68% від загальної кількості учнів.
Одним із першочергових питань є підготовка до осінньо-зимового періоду. До початку опалювального сезону планується переведення трьох котелень на альтернативні види палива у Джулинській, М’якохідській, Хмарівській ЗОШ. Незважаючи на складну ситуацію з фінансуванням, у всіх школах та дошкільних навчальних закладах проведені якісні поточні ремонти завдяки батькам дітей та спонсорам.
Попри все, минулий освітянський рік, на переконання Лідії Дзюбенко, був щедрим на здобутки і перемоги.
В обговоренні взяли участь директори Великокиріївської ЗОШ І-ІІІ ступенів Тетяна Соколюк, Шумилівського НВК І-ІІ ступенів Надія Петрунь, заступник директора з навчально-виховної роботи Маньківської ЗОШ І-ІІ ступенів Світлана Лазарєва, заступник директора з виховної роботи Війтівської ЗОШ І-ІІІ ступенів Надія Рудь, завідуюча ДНЗ с. Устя «Барвінок» Наталія Дудник, які мову вели про здобутки і проблеми колективів, ділились досвідом роботи, а також голова ради голів профкомів працівників освіти району Микола Морочинський.
Виступили на засіданні колегії і голова райдержадміністрації Анатолій Головня та голова райради Микола Грабчак, які акцентували увагу на здійсненні процесу реформування освіти, подякували керівникам та педагогічним колективам за підготовку навчальних закладів до початку нового навчального року, за роботу по зміцненню матеріально-технічної бази шкіл та дошкільних закладів, а також привітали усіх з Днем знань.
Робота освітян неоціненна, адже вони формують людину, виховують підростаюче покоління, гідних патріотів країни, наголошували керівники.
Потім відбулася урочиста частина зібрання. Начальник відділу освіти РДА Лідія Дзюбенко подякувала за багаторічну сумлінну працю, вагомий внесок у реалізацію державної політики у сфері освіти, високий професіоналізм, активну громадську діяльність методисту райметодкабінету Марії Цимбалюк, яка пішла на заслужений відпочинок.
За належну підготовку до нового навчального року керівників навчальних закладів було нагороджено грамотами райдержадміністрації та районної ради, а також відділу освіти РДА. Кубками, грамотами та грошовими преміями відзначено також переможців спартакіади працівників освіти – команди Війтівської, Флоринської та Бершадської ЗОШ І-ІІІ ступенів №1, які відповідно зайняли перше, друге і третє місця.
Присутніх вітали учні міської школи №1. Учасники зібрання мали можливість оглянути виставку дитячих робіт «Україна – країна єдина» та виставку дитячих малюнків «Мій тато захищає Україну», організовані позашкільними закладами.
Василь ВЕРБЕЦЬКИЙ.