Закон України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» забезпечує відшкодування шкоди, пов'язаної з втратою застрахованими особами заробітної плати або відповідної її частини під час виконання трудових обов'язків, надання їм медичних та соціальних послуг у зв'язку з ушкодженням здоров'я. Станом на 1.04.2012 року на обліку у відділенні перебувають 276 осіб (з них – 257 інваліди), які постраждали внаслідок нещасного випадку на виробництві або профзахворювання, та яким проводиться відшкодування.
Здійснено страхових виплат на загальну суму 311300 грн., з них: щомісячна грошова сума в разі часткової чи повної втрати працездатності – 26739 грн.; щомісячні страхові виплати особам, які мають на це право в разі втрати годувальника – 16442 гривні.
За час існування відділення 7 інвалідів було забезпечено автомобілями, що складає 100% від загальної потреби.
На сьогодні одним із напрямів сучасної соціальної політики є реабілітація інвалідів.
Створення рівних з іншими членами суспільства можливостей для реалізації інвалідами своїх прав і свобод, задоволення особистих потреб інвалідів є об'єктивним завданням робочих органів Фонду.
Медична реабілітація включає всі види амбулаторного, стаціонарного, санаторнокурортного лікування та протезування кінцівок, зубопротезування та очне протезування. Завдання Фонду на етапі здійснення медичної реабілітації – забезпечення та організація умов для своєчасного повноцінного лікування потерпілого, відновлювання його працездатності.
Соціальна реабілітація – комплекс заходів, спрямованих на відновлення соціального статусу інвалідів та здатності до самостійної суспільної діяльності. Заходи соціальної реабілітації, які забезпечують робочі органи виконавчої дирекції Фонду, включають: забезпечення інвалідів автомобілями; виплату грошових компенсацій на бензин та на транспортне обслуговування, забезпечення технічними засобами реабілітації (протезно-ортопедичні вироби, інвалідні крісла-коляски, палиці, милиці тощо); фінансування витрат на спеціальний медичний та постійний сторонній догляди, побутове обслуговування.
Цілковито безпечних та нешкідливих умов праці практично не існує. Реальним виробничим умовам притаманна, як правило, наявність певних шкідливих та небезпечних факторів, наслідком яких є травматизм та профзахворювання.
Травматизм на виробництві не випадково почали прирівнювати до національного лиха. Він завдає багато горя і страждань не лише конкретним людям, їхнім рідним та близьким, а й безпосередньо впливає на економіку країни, бо ці особисті трагедії виливаються в чималі суспільні втрати, негативно позначаються на рівні життя народу.
Рівень виробничого травматизму у 2011 році мав тенденцію до зниження. Так, за 2011 рік на підприємствах Бершадського та Чечельницького районів сталось 7 нещасних випадків проти 8 за аналогічний період 2010 року.
Основною причиною нещасних випадків є організаційна – порушення трудової та виробничої дисциплін, невиконання вимог інструкцій з охорони праці, невиконання посадових обов'язків, незадовільний технічний стан виробничих об'єктів, засобів виробництва та транспортних засобів. Страховий експерт з охорони праці відділення виконавчої дирекції Фонду у Бершадському районі проводить значну роботу щодо запобігання нещасним випадкам на виробництві та проф - захворюванням: проводить перевірки стану профілактичної роботи з охорони праці на підприємствах та надає допомогу щодо створення систем управління охороною праці; бере участь у роботі комісій підприємств з питань перевірки знань з охорони праці працюючих та у навчанні стосовно підвищення рівня знань спеціалістів, які вирішують питання з охорони праці.
Звертаємо увагу, що двері відділення виконавчої дирекції Фонду в районі завжди відкриті для громадян. На кожне звернення надаємо роз'яснення, приймаємо конкретні рішення у відповідності до норм чинного законодавства.
Спеціалісти відділення роблять все, аби жодне звернення не залишилося поза увагою. Наша робота – максимально їх задовольнити.
Всі ми знаємо, яким би чином у наш час не переоцінювались життєві цінності, людське життя завжди буде понад усе, і кожен, ідучи на роботу, повинен обов'язково повернутись додому живим та здоровим. Спеціалісти відділення виконавчої дирекції Фонду в Бершадському райо ні докладатимуть всіх зусиль для того, щоб потерпілі від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань почували себе надійно захищеними та впевненими у своєму майбутньому.
Василь КОЛЕСНІКОВ, начальник ВВД ФССНВ у Бершадському районі.