– Слід відзначити, що в цілому у минулому році завдяки злагодженій роботі всіх гілок влади і працівників району, виконано план по власних і закріплених доходах. А це понад 15 мільйонів гривень, що становить майже 103 відсотки планового показника.
Значну питому вагу у загальних досягненнях відіграє агропромисловий комплекс, який виробляє до 70 відсотків всієї продукції у районі і в якому зайнято 3161 працюючий, або 29 відсотків від загальної їх кількості. Сільгосп - виробниками було вирощено вагомий урожай зернових – 173 тисячі тонн, що є найкращим показником в області, при їх урожайності – 41,7 центнера з гектара. Вперше за останніх декілька років вдалося відновити буряківничу галузь. Хоч посівні площі під цукристими були поки що незначними, проте і в цьому випадку результати непогані – господарства отримали 607 тисяч гривень чистого прибутку. У 2011 році, за попередніми даними, площі під цією культурою буде збільшено в два рази. Цьому, зокрема, посприяла і державна підтримка. Бурякосіючим господарствам буде виділено 494,5 тисячі гривень дотацій.
Позитивним є і те, що вперше за останній період домоглися зменшення спаду поголів’я великої рогатої худоби, нарощується поголів’я свиней.
Стратегічним пріоритетом розвитку аграрного сектора у 2010 році стали заходи, спрямовані на створення високотехнологічного сільськогосподарського виробництва та суттєве поповнення машинно-тракторного парку господарств.
Далеко не вперше за останній період господарства району покривали свої потреби за рахунок власних обігових коштів. Адже через кризові явища кредитними ресурсами в сумі до трьох мільйонів гривень змогли скористатися лише чотири господарства.
Наперекір всім кліматичним і кризовим негараздам в цілому сільгоспвиробники району отримали непогані фінансові результати. Рентабельність очікується 8,4 відсотка, в тому числі у рослинництві – 35,5, у тваринництві – 4,9 відсотка. Очікується до 30 мільйонів гривень чистого прибутку. А це дає змогу вчасно розраховуватися за оренду земельних і майнових паїв, сплачувати заробітну плату, податки у бюджет.
Але, аналізуючи виконання місцевих бюджетів, напрошується висновок, що там, де керівники підприємств дбають не тільки про власні прибутки, а й про своїх працюючих, взагалі жителів своїх територіальних громад, виплачуючи їм достатні заробітну і орендну плати, де дотримуються чинного законодавства про сплату трьох відсотків від грошової оцінки землі за оренду земель запасу і резервного фонду, то там є і впевненість у виконанні планів розвитку даних територіальних громад. На жаль, виплачуючи мізерну заробітну плату, сплачуючи невеликі відрахування у бюджет в окремих підприємствах, чекати великих доходів не доводиться.
Наприклад, одним з основних показників надходжень до місцевих бюджетів є орендна плата за використання земель запасу і резервного фонду. Аналізуючи її розмір у розрізі територіальних громад, відстежується неабияка строкатість. Так, по Великокиріївській сільській раді ФГ «Колос» орендує 16 гектарів землі до 2050 року при орендній платі 12 гривень за гектар. Або ж В.Юраш орендує 23 гектари до 2054 року при платі 63 гривні за гектар. І таких прикладів по кожній сільській раді можна навести чимало. В цілому по району нараховується ще 203,36 гектара земель запасу та 402,13 гектара земель резервного фонду, які ще не передано в оренду, що теж є неабияким резервом наповнення бюджетів територіальних громад.
Тим більше, що згідно з новим Бюджетним податком сто відсотків надходжень залишатиметься в тих територіальних громадах, де ці землі знаходяться. Тому зміна сум податків за використання цих земель є одним з основних показників надходжень у бюджети в найближчий період.
В минулому році головні зусилля були спрямовані на закріплення високих темпів економічного зростання на основі його інноваційно-інвестиційних асигнувань. Так, за 9 місяців 2010 року обсяг капітальних інвестицій досягнув 57,5 мільйона гривень, в тому числі інвестицій в основний капітал – 46,8 мільйона гривень. Створено умови для якомога більшого зростання доходів громадян. У порівнянні з минулим періодом заробітна плата по району за 10 місяців зросла на 20,4 відсотка і становила 1501 гривню. Дотримання рекомендацій, дисципліни, чинного законодавства, раціональне використання наявних коштів є запорукою наповнення місцевих бюджетів. Залишається лише побажати, щоб надалі здобутки були ще вагомішими.