НА ФІНІШІ КРИЗОВОГО РОКУ
Вже більше року соціальне й економічне життя в районі пов’язане із світовою фінансовою кризою, яка негативно впливає на галузі господарювання. Про те, з якими показниками завершуємо непростий рік, доповідав начальник управління економіки райдержадміністрації В.Е. Ольшевський.
Аналізуючи підсумки січнялистопада, Володимир Едуардович наголосив: головні дії в нинішньому році були спрямовані на недопущення зниження рівня життя для найменш захищених верств населення, збереження соціальних стандартів через утримання реального рівня зарплат, пенсій, інших виплат, сприяння розвитку підприємництва, стимулювання інвестиційної діяльності, підтримку реального сектора економіки.
Так, на виплату допомоги сім’ям з дітьми спрямовано 16,6 млн. грн., соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям – понад 1 млн. грн., інвалідам з дитинства та дітямінвалідам – 3 млн. 277 тис. грн., виплачено тимчасової державної допомоги дітям на суму 266,2 тис. грн., субсидій – на суму 1 млн. 37,7 тис. грн., загальні обсяги одноразових виплат при народженні дитини становлять більше 10 млн. грн.
На утримання прийомних сімей та двох дитячих будинків сімейного типу виплачено допомогу у сумі більше 180 тис.
грн. На створення матеріально-технічної бази стаціонарного відділення для постійного або тимчасового проживання одиноких непрацездатних громадян в Маньківці використано 72 тис. грн. з місцевого бюджету.
На підтримку інвалідів війни, учасників бойових дій, ветеранів, вдів, постраждалих від наслідків Чорнобильської катастрофи, інших пільговиків спрямовано 4 млн. 270 тис. грн. різноманітних допомог та компенсацій.
Рівень номінальної заробітної плати за 10 місяців становить 1251,4 грн., що більше на 12,8%, ніж в минулому році.
В січні-жовтні виникали тимчасові борги по зарплаті на економічно активних підприємствах. За останніми даними, 59,6 тис. грн. їх має КП «Бершадське житлово-комунальне господарство». Не змінилися обсяги заборгованості із заробітної плати на підприємствах-банкрутах – 175 тис. грн. Пенсійне забезпечення здійснюється вчасно та в повному обсязі. Середній розмір пенсії з початку року збільшено на 38 грн. і на звітну дату він становить 774,25 грн. (+5,2 %). При всій напруженості в нинішньому році бюджет 11 місяців Пенсійного фонду виконано на 103,5%.
Обсяги матеріального забезпечення безробітних зросли на 1,6 млн. і становлять з початку року 4,2 млн.
грн. Протягом січня-листопада 2009 року до районного центру зайнятості, за сприянням у працевлаштуванні, звернулось понад 2320 громадян. На одне робоче місце в районі в середньому претендує 11 незайнятих. Відповідно зменшився і рівень працевлаштування з 45,6 в минулому році до 33,4% в нинішньому. Всього працевлаштовано 750 осіб. Професійну підготовку, перепідготовку або підвищення кваліфікації пройшли 184 безробітних. В оплачуваних громадських роботах взяло участь 324 особи.
З початку року створено 423 нових робочих місця, але й ліквідовано 281.
По району простежується зменшення чисельності населення до відповідного періоду минулого року на 707 осіб.
При незначному його збільшені в місті – на 34 особи, спостерігається досить відчутне зменшення в сільській місцевості – на 741.
Розвиток малого та середнього бізнесу, особливо в нинішніх умовах, сприяє забезпеченню зайнятості, формуванню нових виробництв, видів послуг, зниженню соціального навантаження на бюджет.
В районі діючих 168 малих підприємств, 112 фермерських господарств, 3320 фізичних осіб-підприємців, з яких в січні-жовтні зареєструвались 9 МП, 1 ФГ та 288 фізичних осіб.
Будівельними організаціями виконано підрядних робіт власними силами на суму 1 млн. 309 тис. грн., що в два рази менше минулого року.
Значно зменшено обсяги введення в експлуатацію індивідуального житла. В цілому сума капітальних інвестицій становить 36,1 млн. грн., в т.ч. інвестиції в основний капітал – 22 млн. грн.
Обсяги іноземних інвестицій, що працюють в районі, до початку року не змінилися і становлять 116,3 тис. дол. США. Зовнішньоекономічна діяльність по району має позитивне сальдо в розмірі 1,4 млн. дол. США. З початку року вироблено товарної продукції на суму 384,4 млн. грн., що більше на 7,6 млн. грн., ніж в минулому році. Реалізовано – на 333 млн. грн. (на рівні минулого року). В структурі виробництва найбільшу питому вагу займають ЗАТ «Бершадьмолоко» та ВАТ «Птахокомбінат «Бершадський», відповідно 55 та 29%.
Значні зусилля направлені на забезпечення стабілізації роботи підприємств тих галузей, які відчули найбільший вплив світової фінансової кризи – будівельної, машинобудівної та галузі легкої промисловості.
Обсяги виробництва валової продукції сільськогосподарськими товаровиробниками становлять 456,3 млн.
грн., що більше на 11,6% відповідного періоду минулого року. В цілому за рік сільськогосподарське виробництво очікується рентабельним на рівні 16,8%, в тому числі рослинництво – 45,1%, тваринництво – 10,4%.
Автомобільним транспортом перевезено 32,4 тис. тонн вантажів, що до аналогічного періоду минулого року становить +2,6%. Вантажооборот при цьому збільшився на 3% і рівний 6,8 млн. т/км. Пасажирооборот на звітну дату теж збільшився на 3 % і становить 54,3 млн. пасажиро-кілометрів.
Зменшення рівня оплати праці в окремих сферах господарювання, призупинення надання товарних кредитів негативно відбилось на платоспроможності споживачів і спричинило зниження обсягів роздрібної торгівлі на 16,4%.
Відповідно зменшився на 12,6% обсяг реалізованих послуг.
Про окремі показники виконання бюджету району за 11 місяців 2009 року інформувала начальник фінансового управління райдержадміністрації Л.О. Лебедєва. За цей період до загального фонду бюджету району надійшло власних і закріплених доходів в сумі 22429,2 тис. грн., що становить 103,6% до показників, затверджених місцевими радами на звітний період з урахуванням внесених змін. Понад план залучено 785,4 тис. грн.
В порівнянні з відповідним періодом минулого року за 11 місяців 2009 року отримано власних і закріплених доходів більше на 933,6 тис. грн.
Забезпечено виконання по 9 джерелах надходжень з 14, запланованих місцевими радами на звітний період. Не виконаний план надходжень до бюджету району по наступних платежах: за користування надрами – виконано на 59,1 %, за державну реєстрацію та податку на промисел – 72%, за торговий патент – 54,8%, по державному миту – 67,3%.
З 28 сільських бюджетів до показників, затверджених місцевими радами з урахуванням змін за 11 місяців поточного року, план не виконали Бершадська міська рада, а також 4 сільських ради (Красносільська, Маньківська, Серебрійська, Яланецька), або 14 % від загальної кількості.
Бюджет району по видатках виконано в сумі 113194,8 тис. грн., або на 85,1% до уточненого плану на рік (132956,2 тис. грн.) та на 92,1% до уточненого плану за 11 місяців (122925,6 тис. грн.).
Питома вага видатків на заробітну плату у загальній сумі видатків складає 59%, або 66835 тис. грн.
Обсяг соціальних видатків місцевих бюджетів за 11 місяців 2009 року складає 102202,6 тис. грн., або 90,3% до виконання загальних видатків.
Начальник управління праці та соціального захисту населення РДА Н.І. Чорнобай та начальник управління Пенсійного фонду в Бершадському районі В.А. Білюга, які взяли участь в обговоренні, проінформували про діяльність очолюваних ними структур, а Дяківський сільський голова Ю.С. Джус розповів про те, як виконується програма соціально-економічного розвитку територіальної громади.
Підсумовуючи розгляд першого питання, голова райдержадміністрації С.Л. Шульц зауважила: органи виконавчої влади та місцевого самоврядування свою діяльність спрямовують на забезпечення збалансованого соціально-економічного розвитку територіальних громад.
Рік, який завершується, був непростим, однак ситуація стабілізується, навіть спостерігається приріст виробництва. Влада жорстко тримає на контролі зростання зарплати і своєчасну її виплату. Сільгосппідприємства повністю розрахувалися з селянами за оренду земельних паїв. Приклад Дяківки засвідчив: навіть в кризових умовах влада намагається створити належні умови для нормального розвитку малих, віддалених від райцентру, сіл.