Найбільше порушень виявлено в оплаті праці. Це несвоєчасна виплата заробітної плати, недодержання мінімального її розміру, не проведення остаточних розрахунків із звільненими працівниками, не проведення індексації заробітної плати та інші порушення.
Одне з таких – несвоєчасна виплата працівникам заробітної плати. Такі порушення у цьому році були виявлені у ТОВ «Спайк», Бершадській філії «Райагроліс», ТОВ «Білик», «Будматеріали», ПП «Санте» (
Красносілка), «Альянс», Бершадське управління газового господарства, ПСП «Еліта», фірма «Дуумвірат». Всі керівники цих підприємств притягнуті до адміністративної відповідальності і оштрафовані.
Після видання приписів більшість вживають заходів по погашенню боргів. Активну роботу у цьому плані проводить і комісія по заборгованості при голові райдержадміністрації.
Одним із важливих питань у плані контролю є перевірки додержання державних гарантій мінімального розміру заробітної плати. За його недодержання у 2009 році притягнуті до відповідальності керівники ТОВ «Березівка», ПСП «Еліта», ТОВ «Надбужжя плюс». Найбільше таких порушень допускається на підприємствах агропромислового комплексу. Ті керівники, які не додержують мінімальний розмір заробітної плати, несуть не тільки адміністративну, але й моральну відповідальність перед своїми працівниками.
Багато порушень законодавства про працю допущено підприємцями – фізичними особами, які використовують найману працю – не укладають договори з працівниками, не проводять реєстрацію у районному центрі зайнятості та інших соціальних фондах, працюють в «тіні», працівники соціально не захищені. Серед 12 підприємців, які притягнуті до відповідальності – О.А. Плисак, В.А. Зарічанський, О.А. Бжестовська, М.Ф. Ангелюк та інші.
Щодо мір відповідальності за порушення, то потрібно знати, що внесено зміни до Кодексу України «Про адміністративні порушення». Законом України від 19.02. 2009 №1027-VІ, який набув чинності з 11.03.09 р. за ст.41 ч. 1 КУпАП, порушення термінів виплати заробітної плати, пенсій, стипендій, виплата їх в неповному обсязі та інші порушення законодавства тягнуть за собою накладання штрафу на посадових осіб, незалежно від форм власності, а також на суб'єктів підприємницької діяльності від 50 до 100 неоподатковуваних мінімумів – 510-1700 гривень.
За ст. 175 Кримінального кодексу за безпідставну чи умисну невиплату заробітної плати – штраф від 8,5 до 17 тисяч гривень. За ст. 188 ч. 6 КУпАП державні інспектори праці накладають штраф за невиконаня вимог припису від 850 до 1360 гривень. Але думаю, що штрафами не все можна вирішити.
Великою проблемою залишається неповна зайнятість працівників. На багатьох підприємствах, особливо АПК, робочі місця зменшуються. Та інспекція праці завжди стоїть на позиції захисту прав працівників.
Наш телефон для довідок 2-29-84.
Володимир ЄВИЧ, головний державний інспектор праці територіальної державної інспекції праці у Вінницькій області.