На знімку: тренер проекту «Разом до здоров’я», завідуючий пологово-гінекологічним відділення ЦРЛ В.П. М’ясніков проводить тренінг. Фото автора
Нещодавно акушерки ФАПів, сімейні лікарі та акушери-гінекологи центральної районної лікарні пройшли п’ятиденний курс навчання, яке, маючи відповідну підготовку, проводили тренери проекту акушер-гінеколог Вінницького обласного центру планування сім’ї С.Ф.
Шевчук та завідуючий пологово-гінекологічним відділенням Бершадської ЦРЛ В.П. М’ясніков. В роботі тренінгу брала участь і технічний координатор проекту «Разом до здоров’я» у Вінницькій області Н.І. Антонюк.
– Такий тренінг в нашому районі проводиться втретє, – розповідає В.П. М’ясніков.
– Загалом в них взяли участь 82 чол., серед яких не лише медперсонал, а й 31 фармацевтичний працівник. На навчаннях мова йшла, насамперед, про попередження небажаної вагітності, безпечні та ефективні методи контрацепції. Незапланована вагітність часто стає причиною абортів, які можуть призвести до запальних захворювань, безпліддя або ж до ускладнень під час наступної вагітності. У підсумку все це відбивається на репродукції нашого населення.
– На жаль, у нас досі аборт вважається одним із основних методів регулювання народжуваності, – підключається до розмови тренер проекту «Разом до здоров’я», акушер-гінеколог обласного центру планування сім’ї С.Ф.
Шевчук. – А все тому, що населення майже не володіє інформацією стосовно методів контрацепції. А ще на сьогодні багато жінок, які навчаються, займаються бізнесом і хочуть відтермінувати народження дитини, а коли виникає вагітність, вони роблять аборт, втрачаючи своє здоров’я. Особливо не бажаний аборт при першій вагітності, адже це може призвести до проблем не лише в репродуктивному здоров’ї, а й в здоров’ї взагалі. Наше гасло – «Бажану дитину – в здорову сім’ю в бажаний час».
Тренінг проходив в інтерактивній формі. Навчання були насичені не лише теорією, а й тестовими завданнями, рольовими іграми.
Учасники тренінгу ознайомилися з організацією роботи служби планування сім’ї та охорони репродуктивного здоров’я, навчилися основам консультування, розглянули сучасні методи контрацепції, питання профілактики захворювань молочної залози тощо. Кожен з них отримав необхідну літературу, зокрема, буклети, навчальний посібник «Планування сім’ї». Крім того, ще 40 таких навчальних посібників роздано у відділення стаціонару, поліклініку, кабінети лікарів.
– Дуже добре, що проводяться такі тренінги, – вважає начальник відділу охорони здоров’я райдержадміністрації Н.А. Плахотнюк, – адже це турбота про репродуктивне здоров’я жінок, нашого майбутнього покоління, а також боротьба з дитячою смертністю. Переконана: потрібно більше інформувати людей про безпечні та ефективні методи контрацепції.
Звісно, питаннями планування сім’ї та репродуктивного здоров’я населення повинні займатися не лише акушери-гінекологи, а й сімейні лікарі, середній медперсонал, а також фармацевти, працівники соціальних служб.
І лише в такому разі можна буде сподіватися, що ситуація кардинально зміниться на краще.
Василь ВЕРБЕЦЬКИЙ.