12 січня 2006 року Президентом України прийнято Закон «Про внесення змін до Кримінального Кодексу щодо вдосконалення відповідальності за торгівлю людьми та втягнення в заняття проституцією» № 3316- ІУ, Кабінетом Міністрів від 7 березня 2007 року затверджено Державну програму протидії торгівлі людьми на період до 2010 року. Незважаючи на це, ситуація, що склалася, потребує консолідації зусиль центральних і місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, а також міжнародних організацій.
З ініціативи голови райдержадміністрації С. Шульц, 1 квітня 2009 року ВОГО «Джерело надії» у партнерстві з управлінням сім`ї та молоді Вінницької ОДА для державних службовців та представників місцевого самоврядування, дотичних до виконання Державної програми з протидії торгівлі людьми, ЗМІ,. на запрошення начальника відділу у справах сім`ї та молоді райдержадміністрації В. Чорненької, психологом, тренером – консультантом Галузинською Т. В проведено семінар – тренінг «Торгівля людьми – сучасна форма рабства. Запобігання небезпеці стати жертвою. Допомога потерпілим», завданням якого було:
- сприяти кращому розумінню проблеми торгівлі людьми;
- сприяти кращому розумінню державними службовцями їх ролі в попередженні та боротьбі з торгівлею людьми, а також у разі необхідності, - у перенаправленні та допомозі жертвам торгівлі людьми;
- посилити координацію та співпрацю залучених органів у вирішенні даної проблеми,а також покращити ефективність такої співпраці.
Тренером – консультантом Галузинською Т. розглянуто найчастіші випадки вербування людей з метою торгівлі, використання в порнобізнесі та примусовій праці. Міграції населення існують, як у країнах СНГ, так і економічно – розвинених країнах, адже йде постійна боротьба за дешеву робочу силу. Причинами мігрції населення є як економічні, так і демографічні чинники. Сьогодні одним із найвагоміших чинників, є також економічна криза. За допомогою засобів масової інформації у молоді формується стериотип сприйняття країн Заходу, як основний варіант для заробіку грошей та самореалізації, бажання кращого життя.
До демографічного блоку причин належить наявність великої кількості китайців, як дешевої робочої сили, які збивають заробітки. Недостатня кількість робочої сили характеризуватиме країни Європи ще довго, адже, за статистичними даними, до 2050 року кількість населення скорочуватиметься: в Україні – на 22%, Естонії – на 52%, Латвії – 44%.; а Франція, Німеччина , Італія , Великобританія потребуватимуть понад 1 млн. 100 тис. мігрантів, які працюватимуть на найбільшнебезпечних та шкідливих ділянках роботи. Сьогодні у Західній Європі налічується понад 18 млн. безробітніх.
Кожна з країн або експортує, або імпортує робочу силу. Завдяки вигідному географічному положенню Україна здійснює і те, і інше, а також є коридором експорту – імпорту робочої сили із Сходу на Захід. Унікальним для вербування є також психологіна депресія, зневіра населення, невпевненість у завтрішньому дні. Найбільше йде полювання на молодь, адже вона ризикована та екстримальна. Хоча не застраховані від таких випадків громадяни будь – якого віку та категорії, адже кінцевою метою є експлуатація.
В ході семінару розгянуто ланцюг злочинних дій, що застосовується вербувальниками.Сьогодні грошовий обіг торгівлі людьми займає третє місце після незаконної торгівлею зброєю та наркотиками і становить 8 – 10 мільярдів доларів на рік. Тільки трава за кордоном здається зеленішою...
Збариючись на роботу за кордон , потрібно подбати про свою безпеку:
- Необхідно мати підписану угоду з іноземним роботодавцем ( а не лише фірмою – посередником);
- Уважно читати контракт, який має бути переведено на українську мову; порадитися з рідними та проконсультуватися з фахівцями;
- У жодному разі не погоджуватися надавати фальшиві документи або неправдиву інформацію під час інтерв`ю зі співробітником консульства.
- Віза повинна відповідати меті поїздки;
- Накому не віддавати свій паспорт, окрім спвіробітників посольств та прикордонних служб.
- Зробити ксерокопії всіх важливих документів, залишити один екземпляр рідним( домовитися з рідними про слово – пароль в разі небезпеки);
- Записати контактну інформацію організацій, які можуть домогти у скрутній ситуації.
- Зареєструватися в українському посольстві\ консульстві в країні, де плануєте залишитись довше, ніж три місяці.
Коментар голови РДА С. Шульц: Сьогодні не секрет, що багато жителів Бершадського району знаходяться на заробітках за межами країни. Звичайно, вони поїхали туди не від хорошої долі, залишивши свої сім`ї та дітей. Сьогодні влада робитиме все необхідне для стоврення сприятливих умов людям, які потерпіли від торгівлі людьми та опинилися у трудовому чи сексуальному рабстві. Насамперед, люди мають бути інформованими та подбати про свою безпеку. Усвідомлення населенням проблеми торгівлі людьми дасть позитивні результати щодо зменшення кількості людей, які стають жертвами злочину. А ті, хто потрапив у скрутну ситуацію, знатимуть, куди звертатися щодо отримання реабілітаційної допомоги, як соціальної, юридичної, медичної, так і психологічної. Бо це наші люди. І, хочеться, щоб вони відчували себе людьми, а не товаром.
Начальника відділу у справах сім`ї та молоді В. Чорненької: В рамках Державної Програми протидії торгівлі людьми до 2010 року разом із громаськими організаціями і надалі проводитимуться семінари – транінги, адже дана проблема актуальна, для молоді. Також проводитимуться засідання круглих столів за участю громадських організацій та нададання інформаційно – консультативної допомоги. Зацікавленим особам звертатись за тел.: 2-16-52