Для нової пенсійної системи тепер важливо скільки років особа працювала та сплачувала страхові внески до Пенсійного фонду та який розмір зарплати, з якої сплачувались пенсійні внески.
Законодавчою базою для розвитку системи добровільного пенсійного забезпечення є Закон України "Про недержавне пенсійне забезпечення". Він регулює правові аспекти для створення громадянами додаткових добровільних накопичень на старість. Закон встановлює:
1) хто і на яких умовах має право відкладати собі кошти на старість у системі недержавного пенсійного забезпечення;
2) які юридичні особи і на яких умовах надаватимуть населенню послуги з недержавного пенсійного забезпечення;
3) види пенсійних фондів, правила їх створення та функціонування;
4) захист пенсійних активів, правила їх інвестування;
5) види пенсій та умови їх виплат;
6) успадкування пенсійних активів;
7) відповідальність юридичних осіб, які надають послуги в сфері недержавного пенсійного забезпечення.
Право стати учасниками системи недержавного пенсійного забезпечення можуть як громадяни України, так і іноземці та особи без громадянства.
Участь фізичних осіб у будь-якому недержавному пенсійному фонді є добровільною. Разом з тим фізичні особи можуть бути учасниками декількох пенсійних фондів за власним вибором.
Користуючись податковими пільгами, передбаченими законодавством України, для учасників недержавного пенсійного забезпечення, фізичні особи зможуть робити пенсійні відрахування на себе або на своїх родичів першої лінії (чоловік, дружина).
Безпосередньо з громадянами та їх роботодавцями, які вирішили робити додаткові пенсійні відрахування на користь своїх робітників, працюватимуть: недержавні пенсійні фонди через своїх адміністраторів; комерційні банки, які мають ліцензію на відкриття пенсійних банківських депозитів, та страхові компанії, які мають ліцензію на страхування життя.
Пенсійні активи, що накопичуватимуться в Пенсійному фонді, можуть бути використані виключно для цілей інвестиційної діяльності фонду, виконання зобов'язань фонду перед його учасниками та оплати витрат, пов'язаних із здійсненням недержавного пенсійного забезпечення.
По досягненні пенсійного віку учасники пенсійного фонду матимуть право отримувати дозволені види пенсій безпосередньо з пенсійного фонду або від страхової компанії чи з пенсійного депозиту банку.
Пенсійні фонди, відповідно до Закону "Про недержавне пенсійне забезпечення", зможуть виплачувати пенсію на визначений строк та одноразову пенсійну виплату. Розміри пенсій визначатимуться, виходячи із сум пенсійних коштів, що обліковуються на індивідуальному пенсійному рахунку учасника пенсійного фонду, тривалості пенсійних виплат та формули розрахунку величини пенсії на визначений строк згідно із методикою.
Виплата пенсії на визначений строк буде здійснюватись у випадках: досягнення учасником пенсійного фонду пенсійного віку; визнання учасника фонду інвалідом; медично підтверджений критичний стан здоров'я (онкозахворювання, інсульт тощо); виїзду учасника фонду на постійне проживання за межі України; смерті його.
Пенсійний вік визначатиметься учасником фонду самостійно і не може бути меншим від пенсійного віку, який надає право на пенсію за загальнообов'язковим державним пенсійним страхуванням, але не більше, ніж на 10 років, якщо інше не визначено законами. Учасник фонду має право змінити визначений ним пенсійний вік шляхом надання заяви.
У разі набуття учасником пенсійного фонду права на отримання пенсії по інвалідності за системою загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, виплата пенсій за рахунок коштів пенсійного фонду допускатиметься раніше настання пенсійного віку, визначеного Законом "Про недержавне пенсійне забезпечення".
Одноразова пенсійна виплата здійснюватиметься у разі: медично підтвердженого критичного стану здоров'я або настання інвалідності цього учасника; коли сума належних учаснику фонду пенсійних коштів на дату настання пенсійного віку не досягає розміру мінімальної суми пенсійних накопичень; виїзду учасника фонду на постійне проживання за межі України.
Довічні пенсії (довічні ануїтети) виплачуватимуться учасникам пенсійних фондів страховими організаціями, з якими учасники укладуть договір страхування довічної пенсії.
Пенсійні кошти, накопичені за час перебування у шлюбі одним із подружжя у пенсійному фонді, є спільним майном, якщо інше не передбачено шлюбним контрактом. У разі розподілу пенсійних коштів у зв'язку з розірванням шлюбу, кожна із сторін визначатиме відповідно пенсійний фонд за власним бажанням.
Пенсійні кошти успадковуватимуться особами, які є спадкоємцями власника таких. Успадковані кошти будуть виплачуватися спадкоємцям як одноразова виплата.
Наталія ЧОРНОБАЙ,
начальник
управління праці та
соціального захисту населення РДА.