Закон передбачає два рівні надання безоплатної правової допомоги: первинну та вторинну.
Безоплатна первинна правова допомога включає: надання правової інформації; надання консультацій і роз’яснень з правових питань; складання заяв, скарг та інших документів правового характеру (крім процесуальних); надання допомоги в забезпеченні доступу осіб до безоплатної вторинної правової допомоги та медіації.
Надання первинної правової допомоги забезпечують органи виконавчої влади та місцевого самоврядування – з питань, що належать до їх компетенції, а також утворені ними спеціалізовані установи та залучені фізичні і юридичні особи приватного права.
Для одержання такого виду допомоги особа повинна надіслати поштою або подати особисто до відповідного органу письмове звернення, на яке їй зобов’язані надати відповідь протягом 30 календарних днів.
Безоплатна вторинна правова допомога включає: захист від обвинувачення; здійснення представництва інтересів осіб, що мають право на безоплатну вторинну правову допомогу, в судах, інших державних органах, органах місцевого самоврядування, перед іншими особами; складення документів процесуального характеру.
Право на безоплатну вторинну правову допомогу мають лише деякі категорії осіб, визначені ст. 14 Закону.
Надання такого виду допомоги здійснюють: утворені при головних управліннях юстиції в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі Центри з надання безоплатної вторинної правової допомоги (Центри); адвокати, відібрані на конкурсній основі та включені до Реєстру адвокатів, які надають безоплатну вторинну правову допомогу на постійній основі за контрактом; адвокати, відібрані на конкурсній основі та включені до Реєстру адвокатів, які надають безоплатну вторинну правову допомогу на тимчасовій основі на підставі договору.
Вказані Центри організовують надання безоплатної вторинної правової допомоги, зокрема, розглядають звернення та приймають рішення про надання (чи відмову в наданні) відповідної допомоги, забезпечують складення процесуальних документів за зверненням суб’єктів права на безоплатну вторинну правову допомогу та участь захисника у передбачених законодавством випадках, а також укладають контракти (договори) з адвокатами, включеними до відповідного Реєстру адвокатів.
Якщо особа бажає скористатись правом на одержання безоплатної вторинної правової допомоги, вона може звернутися до Центру або до територіального органу юстиції за місцем фактичного проживання.
Прокуратура Бершадського району здійснює постійний нагляд за дотриманням законодавства про звернення громадян. У разі ненадання або несвоєчасного надання відповіді заявнику вживаються заходи прокурорського реагування.
Максим ДЖУЖУК, стажист на посаді прокурора прокуратури Бершадського району.