Потреба у розробці законопроекту виникла у зв’язку з тим, що дотепер порядок державної реєстрації актів цивільного стану регулювався застарілими нормативно-правовими актами, а саме: положеннями розділу V «Акти громадянського стану» Кодексу про шлюб та сім’ю України, що зберігав свою чинність у частині, що не суперечить Сімейному кодексу України, і втратив чинність з набранням чинності нового Закону. Відтепер реєстрація буде здійснюватись за новим порядком. Діяльність органів реєстрації актів цивільного стану до цього часу була визначена Законом України «Про органи реєстрації актів громадянського стану», прийнятим ще у 1993 році (останні зміни було внесено до нього у 2002 році).
Вказані законодавчі акти потребували приведення у відповідність з положеннями Цивільного та Сімейного кодексів України.
Державній реєстрації, відповідно до вищевказаного Закону, підлягають народження фізичної особи та її походження, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, передбачених Законом, зміна імені, смерті. Особливу увагу слід звернути на суттєві зміни, які були внесені до законодавства з набуттям чинності Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану». Зокрема, відповідно до п.7 ст.15 даного Закону, у разі розірвання шлюбу в судовому порядку, рішення суду, яке набрало законної сили, направляється судом до органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем ухвалення рішення. Таким чином, якщо шлюб між подружжям розірвано в судовому порядку, то рішення суду є остаточним і на підставі даного рішення свідоцтво про розірвання шлюбу органом державної реєстрації актів цивільного стану не видається. Відмітка про розірвання шлюбу за рішенням суду робиться в паспортах, або паспортних документах осіб, шлюб між якими розірвано, у разі їх звернення до органу державної реєстрації. Розірвання шлюбу, здійснене судом до набрання чинності цим Законом, підлягає державній реєстрації в органі державної реєстрації актів цивільного стану. Таким чином, документом, що посвідчує факт розірвання шлюбу, є Свідоцтво про розірвання шлюбу та рішення суду про розірвання шлюбу, яке набрало законної сили.
Внесено також зміни до Сімейного кодексу України. Насамперед, це стосується державної реєстрації народження дитини. Відповідно до ч.2 ст.135 державна реєстрація народження дитини, батьки якої невідомі, провадиться за рішенням органу опіки та піклування, в якому визначається прізвище, власне ім’я, по батькові дитини і відомості про батьків.
Відділом приділяється значна увага по забезпеченню інформування громадян щодо їх прав та обов’язків стосовно шлюбно-сімейного законодавства. Також громадянам постійно надається правова допомога консультативного характеру.
Світлана КОВАЛЬЧУК, в.о. начальника відділу державної реєстрації актів цивільного стану Бершадського РУЮ.