Здавалося б, є всі умови для того, щоб не виникало непорозумінь. На жаль, штат працівників збільшився, бо невпинно зростає навантаження. У минулому році, наприклад, виконанню підлягало близько восьми тисяч виконавчих документів на суму 7,2 мільйона гривень. У 2006-му, відповідно, більше 6,5 тисячі, на суму понад 10 мільйонів гривень. Для порівняння: в 1995 році на виконанні знаходилися якихось півтори сотні таких документів із зовсім незначними сумами.
Такий ріст пояснюється дуже великою кількістю штрафів по постановах судів за порушення водіями правил дорожнього руху, стягнень на користь Пенсійного фонду і центру зайнятості. Причому, на це впливають багато чинників. Наприклад, сільгосппідприємства часто не в змозі здійснювати проплати, бо через засуху і неврожай їм нічого продати, щоб мати гроші. Однак це ніким і ніде до уваги не береться, як поважна причина неплатежів. Чимало документів на виконання про стягнення штрафів отримуємо і з райсанепідстанції, відділу земельних ресурсів, районних електричних мереж. Торік на виконання також надійшло до нас більше, як півтори тисячі виконавчих документів на стягнення аліментів. Причому, їх кількість останнім часом подвоїлася. Порівняно з 2006 роком збільшилася кількість подань до РВ УМВС і прокуратури щодо притягнення до відповідальності злісних неплатників. У 2007 році за несплату аліментів порушено 40 кримінальних справ. Чотирьох аліментників було розшукано в Росії. У таких випадках стягувачам аліментів роз’яснюємо, що вони можуть звернутися в районний суд з клопотанням про вирішення питання передачі виконавчого документа для виконання на територію Росії.
Всього завершено торік виконання 5282 виконавчих документи на суму більше 5 мільйонів гривень. Тільки в 2007-му до державного бюджету нашим відділом було перераховано майже 232 тисячі гривень.
Щодо строків виконання, то законом такі передбачено – 6 місяців з дня подачі виконавчого документа в орган державної виконавчої служби. Не поширюється цей термін тільки щодо періодичних платежів і аліментів. Якщо описане виконавцями майно знаходиться на реалізації, а вони мають право це робити, строк продовжується на її термін.
Одним із найбільших боржників останнім часом був завод «Прогрес». Однак на сьогодні заробітну плату вже виплачено всім його робітникам.
Протягом минулого року на виконанні у нас було також два судових рішення про конфіскацію майна по кримінальних справах. Чимало документів на виконання надійшло також про виділення майнових паїв по Бирлівці і Баланівці.
Хоч залишок виконавчих документів складає 30 відсотків від тих, які до нас надійшли, а це 2 тисячі, половина – про стягнення аліментів, які стягуються до повноліття дитини.
Отже, навантаження кожному нашому працівникові дістається чимале. І ускладнюється його виконання інодіі тим, що виїжджаємо на місце проживання боржника, а він там не проживає, або взагалі вказав, наприклад, видуману адресу.
Наш район – один з найбільших в області. І хоч виконавча служба по показниках роботи постійно не нижче
3-4 місця в області, випадки, коли несвоєчасно знаходимо боржника, трапляються. Причому, найважче стягувати незначні суми штрафів.
А скільки буває курйозних моментів, свідками яких мимоволі доводиться бути, і які тільки забирають час. У Ставках, наприклад, при розподілі майна між подружжям глава сім’ї кинувся спочатку з сокирою в руках до свиней, а потім, передумавши, на наших працівників. Довелося забрати його на перевиховання у міліцію.
Розподіл майна взагалі чи не найважча категорія справ для служби. Буває, що при цьому одній із сторін доводиться робити перебудову в будинку із залученням будівельників. А це займає чимало часу і виконавець перебуває там. Був випадок, коли на Пилипонівці сусіди судилися за межу. Щоб побудувати по ній однією із сторін стіну, довелося викликати міліцію, а жінку у віці більше шестидесяти років (прізвище з етичних міркувань не називаю), яка перешкоджала цьому, утримувати в міліції, поки будівельники не справилися з роботою. Так, що не завжди виконавча служба винна, якщо виконання якогось із рішень зволікається.
Наприклад, проблематичним останнім часом є виконання рішень про стягнення великих сум з господарств, на рахунках у яких порожньо і майно розпайоване. А те, яке виділяється під борг, часто не має ринкової вартості і його продати важко, а то й неможливо. Тому проводимо ще й роз’яснювальну роботу, як з населенням, так і з керівниками, бухгалтерами господарств. Щоб із заборгованістю, якщо вже таке трапилося, розраховувалися в пору. Справа в тому, що на добровільне виконання рішень суду нашою службою надається 7 днів. А після виноситься постанова про стягнення виконавчого збору – а це ще 10 відсотків від встановленої суми.
Досить проблемно іноді шукати й аліментників, які виїжджають у пошуках заробітків за кордон. У Росії торік, де вже діє відповідний закон, 12 тисяч осіб, які мають боргові зобов’язання, завернули назад додому прямо з митниці. Непогано було б, щоб і наше законодавство поповнилося цією новинкою. Он наскільки менше роботи було б у нашій службі. А це означає, що і скарг було б менше.