Контроль за об’єктами нагляду здійснюється згідно з вимогами відповідних постанов уряду про державний санітарно-епідеміологічний нагляд в Україні та затвердженими критеріями.
Перевірки підприємств, установ та організацій, фізичних осіб-підприємців контролюючими організаціями (крім Державної фіскальної служби України) здійснювались протягом серпня-грудня 2014 року виключно з дозволу КМУ або за заявою суб’єкта господарювання щодо його перевірки. На 2015 рік також було передбачено, що перевірки підприємств, установ та організацій, фізичних осіб-підприємців контролюючими органами (крім Державної фіскальної служби України та Державної фінансової інспекції України) мали здійснюватися протягом січня-червня 2015 року виключно з дозволу Кабміну або за заявою суб’єкта господарювання щодо його перевірки.
У 2015 році контроль за об’єктами нагляду працівниками Держсанепідслужби згідно з прийнятими законами не здійснювався. Результати проведеного моніторингу свідчать, що керівники промислових, сільськогосподарських підприємств, дитячих дошкільних закладів, загальноосвітніх шкіл, інших навчальних закладів, вибірково фізичні особи району свої функціональні обов’язки виконують згідно з вимогами ст.
43, 49, 50 Конституції України та ст. 169 Кодексу законів про працю. Працівники підприємств харчової промисловості, громадського харчування, торгівлі, водопровідних споруд, лікувально-профілактичних, дитячих закладів, а також деяких інших підприємств, установ, організацій проходять медогляди. Проведення таких оглядів – вимога Міністерства охорони здоров’я України (наказ МОЗ України №280 від 23 липня 2002 року, який був прийнятий на виконання Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб» та Постанови Кабміну «Про затвердження Переліку професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов’язковим профілактичним оглядам, порядку проведення цих оглядів та видачі особистих медичних книжок»).
У 2015 році медоглядами були охоплені: працівники промислових підприємств – на 99,8 відсотка, працівники сільського господарства – на 98,9, харчової промисловості – на 99,9, дитячих дошкільних закладів – на 99,9, працівники навчальних закладів – на 98,8, працівники громадського харчування – на 20, працівники торгівлі – на 24 відсотки.
Таке ставлення до стану свого здоров’я та навколишніх людей може призвести до ускладнення епідемічного благополуччя.
Бершадський район є природним осередком захворюваності на лептоспіроз. За останні 5 років реєструється 5-7 випадків щорічно. Переносником збудників лептоспірозу є гризуни. На жаль, боротьба з ними належно не проводиться. Із 104 відкритих водоймищ за 2015 рік боротьбу з гризунами (дератизацію) проведено на чотирьох, що становить 4 відсотки від усіх водоймищ. На об’єктах торгівлі в закладах громадського харчування боротьба з гризунами за останній рік не проводилась, за винятком ПрАТ «Лідер», СТ «Тернівське», «Українка», ФОП Охрименко Б.М., Маланчук В.П., Авджи О.В., Третяк О.В., відтак може ускладнитися епідеміологічна ситуація щодо захворюваності на іерсініози, лептоспіроз.
Недотримання вимог санітарних норм та правил, недбале ставлення до своїх функціональних обов’язків може призвести до погіршення стану здоров’я населення району.
Не забуваймо, що стан здоров’я залежить окремо від кожного і всіх нас разом.
Анатолій ВЕЛЬГАН, завідувач Бершадського міжрайонного відділу лабораторних досліджень.