Казанська ікона Божої Матері - одна з найвідоміших і найшанованіших на теренах України. Зазвичай саме цим образом благословляють молодят до вінця, саме його розміщують поруч із ліжечками малят, ніби довіряючи заступництву Богородиці найдорожче - чисті дитячі душі. 21 липня православна громада відзначає день пам’яті чуда явлення Казанської ікони Богоматері.
Історія свята. Явилася ікона ще у 1579 році в Казані за таких обставин. Місто майже вщент знищила пожежа. Жив там один воїн із дружиною та дев’ятилітньою дочкою Мотроною. Дівчинці уві сні явилася Пресвята Богородиця і веліла оголосити, що на місці згорілої хати скрита у землі Свята Ікона. Мотрона стала копати землю на вказаному місці, і незабаром , на радість усього народу, що оточував дівчинку, з’явилась ікона Богоматері. Згодом образ перенесли до Благовіщенського собору.
Дорогою ікона явила перше чудо: зцілила сліпця Йосипа . Відтоді перед чудотворною іконою моляться про прозріння сліпих і від хвороб очей. Слід також знати, що існує не один, а кілька списків (копій) з Казанської ікони.Божим промислом явлення Казанської ікони Богородиці відбулося за царя Іана Грозного, ніби знаменуючи, що через відкрите цим царем через взяття Казані вікно у Азію православ’я охопило увесь Сибір і досягло берегів Тихого Океану.
Історичне значення Казанської ікони. У 1611 році після молитов перед образом заступництвом небесної цариці Москва звільнилась від влади поляків.
1709 року напередодні Полтавської битви Петро І повелів тричі обнести образ перед полками, та й під час самої битви святиня не покидала поле бою.
Казанська ікона Богородиці шанувалась як покровителька династії Романових і усієї Росії. Цікавий факт: 1904 року святотатці, спокусившись дорогоцінним оздобленням, викрали ікону. Щойно зникла Заступниця, як країну поглинули дванадцять років смути і розшатувань, що остаточно зруйнували велику імперію.
У роки останньої війни ікона явила ще одне чудо: митрополит Іліля Саліб мав видіння, у якому Небесна Цариця просила його передати кремлівським правителям свою волю: обнести навколо оточеної фашистами Москви чудотворний образ. за переказами, налякані військовими невдачами владці-богоборці не посміли піти проти волі Богородиці. Як відомо з історії, жодна нога фашиста не ступила на московську землю.