Про подорож розповідає Олександр Львович: – Це не перший візит у країну, у 2002-му з цією ж метою ми перебували у східних її регіонах. Цього ж року знову запросили, як колишніх в’язнів фашизму, щоб молодь на власні очі мала змогу побачити живих свідків тих страшних часів, послухати спогади, поділитися своїми поглядами та роздумами. Нас із Борисом Михайловичем супроводжувала перекладач, а також пастор протестантської церкви Крістіна Дітріх.
Програма візиту була досить насиченою. У день прибуття нас повезли на екскурсію у місто Віссембург (Франція), адже та частина Німеччини, де ми побували, прикордонна, до французької території рукою подати.
У навчальному центрі Ернста Блоха в місті Людвігсгафен-на-Рейні 10 та 13 березня мали зустрічі зі старшо - класниками (учнями 9-13 класів, майбутніми філософами та теологами). На двох зустрічах були присутні понад 300 молодих людей, які мали змогу послухати не тільки наші спогади, але й поставити запитання, поділитися власними судженнями на підняту тему.
Цікавим для мене було те, що у Німеччині проводиться велика робота з вивчення історії Голокосту та по боротьбі з антисемітизмом (одна з форм національної та релігійної нетерпимості щодо євреїв).
В університеті та бібліотеці міста Гейдельберг (11 березня) зустрічалися зі студентами та викладачами, які займаються глибоким вивченням питань Голокосту.
Найчастішими запитаннями були: «Як вдалося вижити?», «Що відчуваєте, коли згадуєте ті страшні часи?», «Чи є у вас негативне ставлення, ненависть до німців?».
Згодом мали зустріч з учнями гімназії з фізико-математичним спрямуванням, де навчаються обдаровані діти.
Цікаво, що основна маса студентів їздить на велосипедах. Ніхто не боїться, що велосипед можуть вкрасти.
Крім того, відвідали у місті єврейську громаду, яка є досить нечисленною, побували в синагозі. Поспілкувавшись, дізналися, що до євреїв тут немає упередженого ставлення, всі рівні.
У день від’їзду нас знову повезли на екскурсію вже в інше французьке місто – Страсбург. Після повернення у Людвігсгафен у музеї мистецтв зустрілися з групою людей (60 чоловік), які проводять роботу по боротьбі з фашизмом та антисемітизмом. Наша розмова також була присвячена питанням Голокосту. Співрозмовників не менше цікавила політична ситуація в Україні, події, які сьогодні відбуваються на теренах нашої Батьківщини. Молодь Німеччини гаряче підтримує Україну.
Сучасну молодь Німеччини намагаються виховувати на живих прикладах тих далеких, але таких важких часів для того, щоб не допустити повторення фатальних помилок в історії.
Записала Тетяна БОНДАР.