За часів панування в Баланівці Героніма Собанського в селі було побудовано триповерхову сторожову оглядову вежу, яку по-польськи називали «дзигарня» (нині це пам’ятка архітектури ХVII ст., яка занесена до Державного реєстру пам’яток архітектури). В ній було розміщено годинник, який відбивав кожну годину. Також із вежі наглядали за наближенням ворогів та за працею кріпаків.
У 1989 році у приміщенні вежі було облаштовано музейний комплекс. Тут розмістилися обрядова зала та музей історії села, який став візитівкою не лише Баланівки, а й Бершадщини, оскільки силует вежі використано в геральдиці району.
Музей – це особлива архітектурна будова. Зали приваблюють багатством пам’яток минулого рідного краю.
Все це привертає увагу односельчан, співвітчизників, гостей з-за кордону.
Задум створення музейного комплексу належить колишньому голові агрофірми «Колос» Анатолію Павловичу Царюку. Саме він виношував всі ідеї, малював ескізи, шукав матеріали, майстрів, оформлювачів. У зібранні матеріалів та експонатів йому допомагала Надія Євгенівна Волощук (у той час – голова сільської ради). Всі експонати музею були безкоштовно надані жителями нашого села. Першим директором музею була Галина Томівна Макогін. Після неї на довгий час берегинею цього культурного осередку стала Галина Мефодіївна Когут (Невеличко).
З 2004 року музей перебуває на балансі районного відділу культури і туризму. Протягом десяти років за рахунок бюджетних коштів та за матеріальної підтримки сільської ради і Бершадської філії ПрАТ «Зернопродукт МХП» було перекрито дах будівлі, проведено ремонт в обрядовій залі, замінено підлогу в двох експозиційних залах, проведено реекспозицію в залі сучасності, облаштовано кабінет завідуючої, підключено телефон, надано комп’ютерну техніку.
Але потрібний ще капітальний ремонт даху та будівлі музею. Вже є деякі позитивні зрушення – розроблено науково-проектну документацію по реставрації нашого музею. У майбутньому сподіваємося на розуміння та підтримку з боку влади.
Головна увага в роботі музею зосереджується на дослідженні історії села: звичаїв, традицій; на зборі матеріалів по темах: «Герої минулої війни. Ветерани Великої Вітчизняної війни – наші земляки», «Видатні земляки та їхній внесок у розвиток села», «Дослідження та відродження традицій села». Зібрані матеріали використовуються для оформлення стаціонарних та пересувних виставок, читання лекцій.
Щорічно музей відвідують майже 5 тис. екскурсантів.
Частими відвідувачами є й гості із зарубіжних країн: Польщі, Італії, Росії, Молдови, Португалії.
Нині фонди музею складають 3830 предметів, з них основного фонду – 2826 одиниць та науково-допоміжного – 990. Більша частина експонатів була подарована жителями та гостями села, інша – зібрана працівниками музею.
Тісно співпрацюємо із сільською бібліотекою, будинком культури, сільською радою, Баланівською ЗОШ І-ІІІ ступенів. Нашою спільною працею є створення та показ світлиць, виставок майстрів народного мистецтва, участь у концертах до ювілейних та пам’ятних дат в історії України. Також є плідною наша співпраця з районним та обласним краєзнавчими музеями.
Кожний навчальний рік для випускників місцевої школи починається в музеї.
Діти проводять свій перший урок у залі, де з фотографій дивляться батьки і родичі, які вже досягли успіхів у науці та важкій праці. Село гордиться ними. Вони вже вписали свою сторінку в історію села.
Як не згадати добрим словом наших багаторічних друзів – народних майстрів. Вони зберегли для нас мистецтво наших прадідів і намагаються передати наступним поколінням. Це майстринівишивальниці Тетяна Кравець, Ольга Панько, Віта Швець, Галина Обертинська; майстер-сопілкар, художній керівник зразкового ансамблю сопілкарів «Жайвір» Володимир Віхренко; майстеррізьбяр Микола Чабан; майстриня по виготовленню картин зі шкіри Євгенія Луговацька; майстриня по виготовленню виробів з природних матеріалів Алла Красій.
Ці люди неодноразово надавали свої вироби для експозицій як у самому музеї, так і на виїзних виставках.
Часто і самі брали участь у виставках та масових заходах, щоб поділитися своїм невичерпним досвідом.
У музеї завжди раді новим гостям, охочим оглянути експозиції.
Запрошуємо до музею всіх бажаючих взяти участь у відзначенні ювілею 20 листопада (четвер) на 14.00 год.
Наталія КОРИТНА, завідуюча народним музеєм історії села Баланівка.