На знімку: майстриня-вишивальниця Тетяна Кравець та її роботи.
Тетяна Василівна пам’ятає, як колись ходили на годенки, на яких жінки снували пряжу, пряли, вишивали, дерли пір’я тощо. Це була своєрідна форма дозвілля.
Тетяна Кравець уже багато років весь свій вільний час присвячує улюбленому заняттю. Вона майстерно й залюбки вишиває серветки, наволочки, рушники, скатерки, сорочки, ікони, картини… Узори бере з малюнків, придумує і свої власні. Роботу насамперед благословляє. Підбирає полотно, нитки, заготовляє інші матеріали, а потім починає вишивати.
– Задоволення отримую при цьому – словами не передати, – стверджує майстриня. – Хочу вишивати день і ніч, не вистачає часу. Я живу цим. Кажуть, з швачки не буде багачки, а я рада, що дуже багато друзів маю.
Роботи талановитої майстрині ручної вишивки демонструвалися на телебаченні, її самобутня творчість представлена в народному музеї історії села Баланівка, у Бершадському районному краєзнавчому музеї, в обласному центрі. Рукодільні твори Тетяни Кравець регулярно експонуються на виставках робіт народного декоративно-прикладного мистецтва, художніх ремесел. І завжди отримують високу оцінку глядачів, адже захоплюють досконалою композицією, багатою символікою орнаментів, гармонійним поєднанням кольорів.
Варто зазначити: декілька років тому в області проходила культурно-мистецька акція «Вишивана доля Вінниччини». Найкращі вишивальниці з кожного району області по черзі мережили рушник, який демонстрували і в Національному палаці «Україна», коли проходив творчий звіт Вінницької області в рамках заключного етапу Фестивалю мистецтв України. Так от, до участі у створенні унікального рушника запросили з Бершадщини саме Тетяну Кравець.
Можна згадати й те, як кращі майстрині-вишивальниці нашої області в рамках Всеукраїнського проекту «Єдина Україна: Схід і Захід разом» дошили до Всеукраїнської «рушникової доріжки» рушник від Вінниччини. Бершадщину серед інших запрошених теж представляла Тетяна Василівна.
Вона неодноразово брала участь в обласному мистецькому святі «Батьківська хата» в Правилівці Оратівського району, в обласному мистецькому фестивалі «Мамину сорочку до серця пригорну» у Клембівці Ямпільського району. Її вишивки демонструвалися й у Вінниці, в районному центрі на День Незалежності України, на виставці робіт майстрів декоративно-прикладного мистецтва, яка проводилася минулого року в рамках творчого звіту кращих аматорських колективів Бершадщини «Хлібом і сіллю славен наш край».
Тетяна Кравець рада, що у неї є продовжувачі її справи.
Секрети творчості народного мистецтва охоче переймають донька Наталія та внучки Світлана і Людмила, яких об’єднує ще й любов до вишивання, бажання творити прекрасне.
Завтра самобутня майстриня святкуватиме гарний ювілей. Приєднуємося до всіх вітань і щиро зичимо ювілярці міцного здоров’я, щастя, добра, миру, радості, творчого натхнення і всього найкращого у житті.
Василь ВЕРБЕЦЬКИЙ.