Нині в районі працює 40 бібліотечних установ, в яких налічується понад 467 тис.
примірників книг і які обслуговують понад 26 тис. користувачів.
В зв’язку з відсутністю коштів у бюджетах сільських рад проблему поповнення бібліотечних фондів в нинішньому році сільські бібліотеки намагаються вирішити шляхом проведення серед читачів акції «Подаруй бібліотеці нову книгу». В ході акції в сільські бібліотеки надійшло 1254 примірники книг на суму 7531 грн.
Триває така акція і серед читачів районної бібліотеки.
Її учасниками стали Т.Г. Кучанський, робітниця Бершадського ЕТЗ Т.С. Кугай, студент А.М. Шевчук, підприємці О.А. Мосендз, А.В.
Маршук, В.М. Круковська, О.О. Куценко, домогосподарки В.Г. Затолочна, С.І.
Петришина, О.А. Грицик, Н.Р.
Килимник, Н.В. Баланюк, пенсіонери Л.А. Заболотна, М.М. Руденко, Л.М. Івасишин, В.Ю. Урсулов, Г.М. Івасишина, В.Я. Чорній, А.І. Бишевська, вчителі, лікарі В.Є.
Гунько, Л.В. Крук, С.О. Балан, О.М. Когут, П.О. Костюк, Н.А.
Плахотнюк, О.Л. Остапенко, З.П. Панченко, Г.І. Юрова і багато інших читачів, які люблять та шанують книгу.
Найбільшу кількість книг подарували читачі: М.М. Вітвицька – 35, Ю.П. Полотнянко – 23 книги.
Для районної бібліотеки в другому півріччі нинішнього року за кошти з районного бюджету придбано 657 примірників книг на суму 20 тисяч, проведено передплату періодичних видань на друге півріччя 2010 р. на суму 9 000 грн.
Найкраще провели передплату періодичних видань для місцевих бібліотек такі сільські ради: Баланівська – 49 назв газет і журналів на суму 2209 грн. (сільський голова А.С. Балан), Шляхівська – 38 назв на суму 1485 грн.
(сільський голова В.Г. Сторожук), Осіївська – 36 назв на суму 1452 грн. (сільський голова В.М. Соколюк), Устянська – 20 назв на суму 1100 грн. (сільський голова В.П.
Траченко), Флоринська – 15 назв на суму 892 грн. (сільський голова В.І. Нікітчук).
Сьогодні бібліотеки не можна уявити без комп’ютерів, Інтернету. У сільській місцевості маємо комп’ютери у Ставківській, Війтівській, Флоринській, Джулинській бібліотеках. Створено Інтернет-бібліотеку в
Баланівці, працює Інтернет-центр в районній бібліотеці, Флоринській сільській бібліотеці.
До послуг дітей і молоді в бібліотеках 27 любительських клубів, гуртків.
Напередодні відзначення літературно-мистецьких подій, історичних дат, державних свят в бібліотеках оформляються книжково-ілюстративні виставки, стенди, проводяться літературні вечори, дитячі ранки.
Години мужності, конкурси віршів, кінолекторії, зустрічі з ветеранами і учасниками війни «Дзвенять на грудях ветеранів ордени», «Будь славен Перемоги день», «Нам не забути 41, нам 45 славити в віках» – всі ці заходи в бібліотеках були приурочені 65річчю Перемоги над фашистською Німеччиною і Року ветеранів.
До відзначення 19-ої річниці незалежності України проводились літературні мандрівки, години державності, оформлялись книжкові виставки «Є така держава Україна», «Пахучий хліб – цілющий скарб життя», «Незалежність нашого народу – свято України й роду». Популярною серед читачів була виставка-панорама світлин природних і архітектурно-історичних пам’яток України, Вінниччини, Бершадщини «Наше диво – рідна Україна».
Бібліотекам району винесено подяку управлінням культури і туризму облдерж - адміністрації за участь у міжрегіональному фестиваліконкурсі «Минуле Поділля у старій світлині».
Традицією є в районній бібліотеці підготовка бібліографічних списків, буклетів до знаменних ювілейних і пам’ятних дат Бершадщини.
Готується бібліографічний список до 60-річчя з дня народження місцевого письменника В.Думанського «Життя як спалах», підготовлено комплект буклетів «Відомі люди Бершадщини – ювіляри 2010 року» (про заслуженого лікаря УРСР Г.Будкевича, вченого-гігієніста Л.Медвідя, заслуженого майстра народної творчості, скульптора С.Печеного, доктора технічних наук К.Понька, краєзнавця, етнографа І.Зборовського).
Найважливішим складником бібліотечних установ є працівники бібліотек. Загальна їх кількість в районі становить 59 осіб. Серед них за показниками роботи кращі такі завідуючі бібліотеками сіл: В.Олійник –
Баланівка, О.Кулик –
Маньківка, Г.Гомеля –
Серединка, Н.Руденко –
Березівка, О.Криворука –
Війтівка, Л.Зарічанська –
Лісниче, Г.Оникієнко –
Поташня, Н.Таужнянська –
Ставки, К.Майструк –
Сумівка, Л.Валігурська –
Шляхова, Л.Гриценко –
Лугова, К.Бабій –
Яланець, Н.Байдалюк –
Джулинка, Т.Когут –
Шумилів.
Бібліотеки намагаються достойно виконувати свою духовну місію у суспільстві, не випадково середньовічний мислитель Еразм Роттердамський казав: «Моя батьківщина там, де моя бібліотека».
Маю сьогодні приємність привітати шановних бібліотекарів з професійним святом – Всеукраїнським днем бібліотек. Низький уклін вам за працю, ентузіазм, безкорисність, за теплоту сердець і відданість бібліотечній справі.
Лідія ДЬОМІНА, директор Бершадської районної бібліотеки.