Fridge magnet wooden gears

Життя прожите недарма

  • Подобається0Не подобається
  • 28 Березня 2015, 09:00

Щойно вийшла з друку нова, десята за ліком, книга заслуженого журналіста України, колишнього редактора газети «Бершадський край» Петра Маніленка «Какомей Чукотка, або На краю Землі». Вона приурочена до 95-річчя бершадської районки – однієї із найстаріших і найтиражніших газет Поділля. Її ювілей відзначатимемо у липні нинішнього року.

– Це не видання про історію райгазети, – одразу зауважив Петро Васильович, – а книга спогадів редактора про роботу на цій посаді протягом майже двадцяти років.

У ній розповідаю про людей, з якими працював. Це своєрідний творчий звіт перед читачами до ювілею газети.

Запитуємо в автора: чому така дещо чудернацька назва книги?

– Заголовок вже давно викристалізувався у мене в голові, – каже Петро Маніленко. – А слово «Какомей» почукотськи означає вигук: «О!». Якби не було газети – не було б Чукотки, а не було б Чукотки, то, можливо, не було б цієї книги. Поясню детальніше: старші читачі пам’ятають часи перебудови.

Журналісти районки тоді теж вирішили відгукнутися активною життєвою позицією – ми писали гострі, проблемні матеріали, до речі, на які реагували не лише в області, а й у вищих інстанціях.

Після однієї із критичних публікацій виник конфлікт – ніби як протистояння газети і райкому партії. Потім нас підтримала республіканська газета «Радянська Україна» (з’явилася відома стаття «Тріщина»), виявилося, що газета критикувала правильно, але редактору просто так це не минулося – довелося їхати на Чукотку, де майже чотири роки працював заступником редактора газети «Горняк Заполярья». Коли ж Україна здобула незалежність, повернувся в Бершадь. Згодом рішенням сесії районної ради мене було поновлено на посаді редактора газети «Бершадський край».

Петро Васильович зізнаєть ся: він радий, що працював багато років у редакції бершадської районки. За його словами, це колектив однодумців, професіоналів, які віддані своїй справі, сумлінно і плідно працюють. Результат цього, як у ті часи, так і нині, – активна підтримка читачів, найбільший тираж серед ра йонних газет не лише в області. Газета була конкурсним бійцем. Журналісти, а також видання неодноразово перемагали в різних творчих конкурсах. Національна спілка журналістів України двічі у роки незалежності визнавала «Бершадський край» переможцем конкурсу у номінації «Краща районна газета», були й інші відзнаки, нагороди. Бершадську районну газету було представлено і в павільйоні «Советская печать» на Виставці досягнень народного господарства СРСР у Москві. Видання було нагороджено Дипломом третього ступеня, трьох журналістів – бронзовими медалями і грошовими преміями. Петро Маніленко щиро бажає колективу редакції продовжувати традиції журналістів старших поколінь і сподівається, що «Бершадський край» і надалі буде одним із флагманів районної преси Поділля, України.

Обсяг книги невеликий – майже двісті сторінок. Є в ній кілька розділів, зокрема, коротка розповідь про історію районки, про край вічної мерзлоти – Чукотку, але більше йдеться про людей, з якими працював Петро Васильович, та про колективи.

Життя журналіста, як відомо, – це і дороги, і зустрічі. Особливу увагу привертає кольорова вкладка світлин «Фотомить, ти – прекрасна». Видання містить чимало чорнобілих фотографій з архіву колишнього редактора, які доповнюють розповіді автора і стверджують: життя прожите недарма.

З душевною теплотою згадує Петро Маніленко і тих людей, які найбільше допомагали газеті. Серед них – уславлені хлібороби Василь Кавун, який всіляко підтримував колектив редакції, Федір Кавун, з легкої руки якого засновано літературну премію імені Василя Думанського (її з 2000 року щорічно присуджують найактивнішому громадському кореспонденту газети «Бершадський край»).

Взагалі, Серединка – давній і надійний друг районки. Тепер славні традиції продовжує керівник ТОВ «Прогрес» Олександр Кавун.

Написав Петро Васильович і про земляка-металурга Анатолія Овчарука з Березівки, який став відомим ученим, знаним і за кордоном. У книзі є розповідь і про «березівську невістку» – знамениту вишивальницю, заслуженого майстра народної творчості, Героя України Віру Роїк. Автор радий, що по-новому відкрив це ім’я для Бершадського краю, Вінниччини. А ще у книзі можна прочитати про нашого земляка, чотириразового чемпіона світу з городкового спорту Анатолія Телятникова… – Працюючи над виданням, я прагнув показати, що в районці висвітлювалися не лише серйозні теми, а й пропагувалися гумор і сатира, – продовжує розповідь Петро Маніленко. – Це оживляло газету, розширювало коло її читачів, зростав тираж.

Цю книгу подільський журналіст давно хотів видати. Частина вміщених у ній матеріалів друкувалася в газеті.

– Засніжена Чукотка досі сниться, це моя доля, – відверто каже Петро Васильович. – Мені довелося стояти на краю Землі: до Аляски, яку розглядали в бінокль, було лише 4 кілометри 160 метрів...

Видати книгу у наш складний час – справа не проста.

Добре, що на Бершадщині прижилася гарна традиція – знані земляки, керівники господарств, підприємці підтримують місцевих крає - знавців, авторів. Петро Маніленко щиро вдячний за підтримку керівникам району, спонсорам, благодійникам, зокрема директору ТОВ «Прогрес» с. Серединки, депутату районної ради, кандидату сільськогосподарських наук Олександру Кавуну, вченому-металургу Анатолію Овчаруку із Дніпропетровська, начальнику управління агропромислового розвитку райдержадміністрації Володимиру Бондарині, керівнику СТОВ «Лан» с. Маньківки, депутату обласної ради Сергію Савченку, депутатам районної ради, керівникам кошаринецького і дяківського сільськогосподарських підприємств Сергію Царюку та Володимиру Довгополюку.

Наклад книги невеликий, але вона буде в бібліотеках району, і читачі матимуть змогу її почитати. До речі, видання має гарний дизайн, насичене багатьма ілюстраціями. Автор щиро дякує працівникам і директору вінницької міської друкарні Степану Грицику за якісні друк і художнє оформлення книги.

Щодо майбутніх планів журналіста. Нині Петро Васильович працює над виданням книги про відзначення пам’яті серединського філософа, письменника Василя Думанського, якому цьогоріч виповнилося б 65 років.


Дивіться також в розділі  Світ захоплень
» 02.04.2018 Стояв травневий сонячний день. Напував своїм ароматом бузок, що розцвів рясно, щебетало птаство. Саме тоді, у далекому 1962-му, фотограф зафіксував на плівку хоровий гурток Тирлівської восьмирічної школи. Це були учні 5-7 класів. Керувала...
» 30.12.2017 Напередодні свята Варваривишивальниці у будинку дитячої творчості відбулася зустріч із майстринею Оксаною Шуляр. Присутні ознайомилися з її роботами та навіть спробували себе у вишивальному ремеслі.
» 16.12.2017 – так називається книга братів Григорія та Віктора Погончиків. Це нариси з історії та життя мешканців цього невеликого села. У книзі розкрито історію Серебрії з середини 17-го століття від часу заснування шляхтичем Серебринським і до наших днів.
» 02.12.2017 У світлиці сільського будинку культури відбулася зустріч з талановитою і творчою людиною Лідією Ратушняк. У селі знають Лідію Іванівну як гарну дружину, маму, бабусю, господиню і просто хорошу працьовиту жінку. Є в неї ще дар – вміння і бажання...
» 26.11.2017 Біль, гордість, скорбота
» 11.11.2017 Щире слово про Поділля
» 07.10.2017 Палітра життя Анатолія Чміля
» 04.02.2017 Вклоняюсь тобі, моє рідне село
» 30.12.2016 Гран-прі у трьох номінаціях
» 30.12.2016 «Світові таланти»
Всі статті розділу Світ захоплень »
Цікаві фото
7 фото   
<b>"Золотий Олімп-2011"</b><br />25 травня в залі засідань агропромислового розвитку проведено районне свято вшанування розуму, інтелекту та знань....
2 фото   
<b>Фестиваль «На Гозері»</b><br />Перший етнофестиваль «На Гозері» відбувся 9 вересня в селі Бондурівці Чечельницького району. Було...
6 фото   
<b>Музей культури села Прокопа Колісника</b><br />
2 фото   
<b>Шістдесят років Чернятській ГЕС</b><br />Нещодавно минуло шістдесят років Чернятській гідроелектростанції. Над входом до машинної зали зафіксовано дату її...
Всі фотогалереї »
Ми - пам’ятаємо - «Книга Пам’яті України» / Устя
Нижник Петро Сергійович (1907) 1907 р., українець, селянин. Мобілізований в 1941 р. Рядовий. Загинув 00.10.44. Похов. с. Поланець, Польща.

З історії Бершаді
Успішне завершення відбудови та дальшого розвитку народного господарства трудящі Бершаді відзначили новими трудовими досягненнями. Великий обсяг капітальних робіт здійснено на спиртовому заводі, внаслідок чого підприємство перетворилося на комбінат. Крім спирту, тут почали виробляти кормові дріжджі й пиво. Під час реконструкції багато творчої видумки виявили кваліфіковані робітники —... Читати далі »



Останні новини
Може бути цікаво

Життя прожите недарма - Світ захоплень Бершадців - www.bershad.ua
Користувачі OnLine: 
Бершадщина  | Форуми  | Сторінками історії  | Літературна Бершадь  | Фотогалереї  | Новини  | Довідники  | Визначні місця  | У нас в гостях!  | Прогноз погоди в Бершаді  | Телефонні довідники