Fridge magnet wooden gears

Серебрія - моє село

Період колективізації та голодомору

Коли на чолі уряду став Йосип Сталін, то він почав запроваджувати по селах колективізацію. Ця форма господарювання, була нікому не відома, люди не хотіли йти добровільно в колгоспи. На села посилали активістів-тисячників агітувати, щоб ішли в колгосп, а непокірних - розкуркулювали: виселяли з хат, забирали хліб, домашню худобу, залишали людей без засобів існування. Це привело до великого голодомору в 1933 році. Люди умирали з голоду, нерідко цілими сімۥями, траплявся і канібалізм .

Зі спогадів Волощука Олександра Івановича:

«В нашому селі син і дочка зۥїли свою маму, за це їх у Джулинці розстріляли. Це була сім’я Мельничука Тадея. На другім кінці села, за ставком, старший брат порізав своїх двох менших братів-близнюків з своїм сусідом. Їх обох теж розстріляли.

Головатюка Івана Зіньковича зۥїли в с.Кочержинцях під Уманем. Він учився в Уманському медтехнікумі і, коли йшов додому через Кочержинці, там його зۥїли.
Буяла весняна пора, люди умирали і не було їх кому хоронити. Тоді ж сільрада виділила підводу і 2 виконавці, щоб звозили мерців на цвинтар у, так звані, братські могили. У нашому селі Серебрії з голоду померло десь приблизно 300 осіб.

Тато мій і 3 його брати також померли з голоду, а я, молодший брат Анатолій та мама якось вижили, їли мох з дубів, лободу, кропиву, дохлих коней, яких вивозили за село. До голодовки в 1930 роках нас також розкуркулили "за непокору сільській владі, Нашу сімۥю вигнали з хати, все забрали і навмисне поселили на другий край села. На другу ніч ці активісти підпалили хату Блажка Юхима».

У тих же тридцятих роках почались репресії, висилки, шантаж ні в чому не винних людей. У с.Тернівці забрали учителів Онищенка Олександра Васильовича, Рижова Миколу Івановича, Новаківського Тодосія Дмитровича та інших. З с.Серебрії в Сибір вислали сімۥю Наконечного Степана Радіоновича. Він там помер, а дочка з мамою пізніше повернулися в своє село. Не минули сталінські жорна репресій Хтому Войтовського, за те, що говорив правду у вічі і не пошанував "вождя народів" Сталіна. Ковалю Гнату Зіньковичу криницю підкинули триб від молотарки і сказали, що він зірвав молоть¬бу у жнива, Шарпака Антона забрали за те, що з Умані носив керосин і денатурат та мануфактуру, щоб хоч так- сяк одягти свою сім"ю. Коваля Максима і Шарпака Олексу також забрали, але Шарпак Олекса якось зумів пізніше повернутись у село.

Цими злочинами займалися свої сільські активісти: Шевчук Іван Михайлович, Шевчук Ананій Михайлович, Волощук Левко Ларіонович, Головатюк Югеній Остафієвич, Стахурський Корній Костьович, Войтовський Аврам Іванович, Мітяй Михтодь Семенович /учитель з с. Погоріла/. У цих акціях був учасником Булка Дементій Павлович родом з Тернівки. Пізніше він став головою колгоспу в Серебрії.

Ці лиходії за свої «старання» пізніше одержали різні терміни ув'язнення. Волощук Левко та Булка Дементій якимось чином вислизнули від тюремного ув'язнення.
В цей час у селі була зруйнова¬на церква, на цвинтарі - каплиця, порубані хрести та побиті камінні памۥятники. Всі церковні книги, цінні ікони та історію села – спалили. Пізніше спалили два вітряки, які для господарства давали дешеву енергію. Ніхто не заперечив, бо ще в архіпелаг ГУЛАГ потрапив би, як джулинський священик Ременюк Петро.

Велика Вітчизняна війна

У 1941 році почалася Велика Вітчизняна . З нашого села загинуло на війну пішло 340 чоловік, а не повернулося 125 односельців..

14 березня 1944 року Радянська армія визволила від фашистів с. Серебрію, а 20 березня став вільним і весь Вінницький край.

Як відомо, після такої тяжкої і затяжної війни наступив голод і розруха в сільському господарстві та в промисловості. Люди, як могли, рятували своє життя, везли в Західну Україну всякі речі, щоби обміняти на хліб. На полі збирали колоски, а за це били і судили сільські керівники.

Повоєнний період

Після війни наше село Серебрія почало поступово відбудовуватися. Заснувався колгосп «Зоря комунізму».

Село відроджувалось: люди будували собі хати, стали жити заможніше. У 1960 році головою колгоспу був Неборачик Михайло Євтухович, який зробив великий вклад у відбудову та розвиток села: побудував Будинок культури, школу, пошту, ферми, контору, сільську раду, медпункт, засаджено парк із шовковиці.

Тоді ж споруджено було пам'ятники трудящим, воїнам-односельчанам.

Люди ходили в колгосп на роботу: чоловіки працювали комбайнерами, трактористами, шоферами, жінки ходили в ланку, на ферму. Люди почали краще жити, отримували нагороди , премії.

З насіння плодових дерев-дичок був закладений сад. Садок ще плодоносить і тепер. Яри та лісосмуги були також засаджені деревами, а пізніше й виноградами.
Пізніше виноградник і смородину викорчували, І2га садка – теж, залишилося лише 2га.

Видатні люди села

Талановиті люди жили в Серебрії. Перекладачами стали: Багров Олексій, Богайчук Пилип. Чудовими музикантами були: Звонський Григорій, Павук Василь, Брижатюк Микола, Покотило В'ячеслав, Головатюк Анатолій. Свої вміння вони передавали молодшому поколінню односельчан.


Походження прізвищ

Прізвища жителів нашого села мають різне походження.

З далекої Волощини (сучасна Румунія) прибули та оселилися в Серебрії предки селян, тому вони отримали прізвище Волощук. Ще в сорокових роках призивався до армії дід нашого односельчанина під подвійним прізвищем - Волощук-Дяченко.

Інші жителі села мали також подвійні прізвища: Стригун-Чернійчук, Савлук-Купа, Ткачук-Удовиченко, Костик-Бурейко, Терлецький-Якимів, Войтовський-Війтнижник, Чвертко-Ябита, Головатюк-Чумак.

Цюк, Снігур, Третяк – це прізвища вихідців із с. Серединки.

Лаба – прізвище, отримане від назви західних полабських слов’ян.

Прізвище Бойко походять від назви етнічної групи українців з Західної України.

Прізвище Коваль походить від кочівних циган.

Наконечні - це давні зброярі, які виготовляли луки, стріли та наконечники до них.

Ярославський. Походження цього прізвища сягає в давнину. З слов’янської мови «яро» - весна, ярий – весняний, Ярослав – той, що славить весну.
Яровий – теж старослов’янського походження.

Інші отримали свої прізвища від нахилу чи здібності до якогось ремесла.

В селі були і вихідці з Польщі, їх ще називали ляхами. Ця верства населення закріпачена не була. Вони здебільшого займалися гурманством, возили пошту, різний крам євреям на ярмарок, вільно наймалися на сезонні роботи до панів. А ще вони мали більші привілеї, ніж селяни-українці та називали себе гоноровою шляхтою. Це такі як Туранські, Сохацькі, Валігурські, Стахурські, Любомирські, Літинські, Лонські, Возніцькі, Камінські, Покорські, Яблонські, Кеверські, Соболевські, Терлецькі, Жеребецькі, Шишковські.
Ще й понині живуть нащадки козацького роду Березюки.


Сторінки:
3 2 1
Дивіться також в розділі  Серебрія
»  Першим поселенцем місцевості, де згодом з'явилося село, у середині Х/ІІ століття був польський дворянин Серебринський, від прізвища якого і походить назва села.
»  У виданні « Історія міст і сіл УРСР. Вінницька область» Харків. 1972 р. про наше село записано: Серебрія — село, центр сільської Ради. Віддаль до районного центру — 44 км, до найближчої залізничної станції Удич — 12 км. Населення...
Всі статті розділу Серебрія »
Цікаві фото
3 фото   
<b>Вітаємо переможців конкурсу</b><br />Підбито підсумки конкурсу малюнків на тему «Книга у моєму житті», який тривав у травні 2018 р. під час місячника...
7 фото   
<b>Екологічний проект "Впровадження інноваційних підходів щодо підвищення екологічної безпеки населення Бершадського району"</b><br />Ідея проведення Всеукраїнського конкурсу проектів та програм розвитку місцевого самоврядування належить учасникам...
6 фото   
<b>Весняний цвіт</b><br />
5 фото   
<b>Дитячий крок - найближче до зірок!</b><br />Відбувся фінал Всеукраїнського дитячого телевізійного конкурсу "Крок до зірок". Випробування на артистизм,...
Всі фотогалереї »
Ми - пам’ятаємо - «Книга Пам’яті України» / Серебрія
Савлук Григорій Парфеньович (1918) 1918 р., українець, селянин. Мобілізований в 1944 р. Рядовий. Загинув 00.05.44.

З історії Бершаді
І знову трудящі бралися до мирної праці. В червні 1920 року в Бершаді був створений районний партійний комітет. Під керівництвом партійної організації налагоджувалося трудове творче життя. Приступили до відбудови цукрового заводу, ремонту школи. Селяни успішно провели осінню посівну кампанію, У вересні 1920 року в житті трудящих Бершаді сталася визначна подія — 120 незаможників... Читати далі »



Новини села Серебрія всі новини...»
Може бути цікаво

Серебрія - моє село - Сторінка села Серебрія. Новини села Серебрія, фото. Все про Серебрію - www.bershad.ua
Користувачі OnLine: 
Бершадщина  | Форуми  | Сторінками історії  | Літературна Бершадь  | Фотогалереї  | Новини  | Довідники  | Визначні місця  | У нас в гостях!  | Прогноз погоди в Бершаді  | Телефонні довідники
  • Продається будинок с. Чернятка. 35 соток, з усіма прибудовами: криниця, погріб, літня кухня з газом, будинок та времянка з газовим опаленням. Гарне місце. Ціни 3200 договірна.
    Продається будинок с. Чернятка. 35 соток, з усіма прибудовами: криниця, погріб, літня кухня з газом, будинок та времянка з газовим опаленням. Гарне місце. Ціни 3200 договірна.
    18.05.2020(063) 431-41-18
  • . Продам квартиру в місті Ірпінь, Київська область. 37 метрів, 16 000 у.о
    . Продам квартиру в місті Ірпінь, Київська область. 37 метрів, 16 000 у.о
    13.04.2020(067) 225-27-18
  • . Продаж одягу з Європи: Секонд хенд та нове.
    . Продаж одягу з Європи: Секонд хенд та нове.
    08.04.2020(096) 095-84-08
  • ДОСТАВКА:ОТСЕВА,ПІСКА,ЩЕБНЯ,,та інших вантажів до 8т.
    ДОСТАВКА:ОТСЕВА,ПІСКА,ЩЕБНЯ,,та інших вантажів до 8т.
    16.03.2020(098) 908-43-57
  • Продається тілна корова с.Бирлівка ціна договірна. тел 0960726720
    Продається тілна корова с.Бирлівка ціна договірна. тел 0960726720
    27.01.2020(068) 041-74-83
  • Продается дом с участком.(цена договорная) по адресу Виницька обл., Бершадськый р-н., с. Шляхова, вул. Дружбы 14.С общей площадью участка 25 соток
    Продается дом с участком.(цена договорная) по адресу Виницька обл., Бершадськый р-н., с. Шляхова, вул. Дружбы 14.С общей площадью участка 25 соток
    26.08.2019(097) 487-43-42
Всі оголошення Розмістити оголошення