Отож, що робити, коли банк не повертає депозит? Перш за все, ви повинні знати, що банк має право вдатися до таких дій тільки у випадку введення тимчасової адміністрації та мораторію на задоволення вимог кредиторів або ліквідації банку. При цьому майте на увазі, що мораторій не поширюється на депозити, термін видачі яких вже настав. Їх виплати здійснюються згідно з графіком, затвердженим тимчасовим адміністратором. Таким чином, ви можете направити письмове звернення тимчасовому адміністратору з вимогою повернути депозит, термін якого сплив, а також звернутися до Національного банку України з письмовою вимогою вжити відповідних заходів для забезпечення своєчасного повернення коштів відповідно до укладеного Договору банківського вкладу.
Якщо це не допомогло, наступний крок – звернення до суду за місцезнаходженням відповідача.
Для цього вам потрібно скласти позовну заяву та додати до неї такі документи: договір банківського вкладу, виписку з банку про залишок коштів на вашому рахунку, копію вашого паспорта та ідентифікаційного коду, листвимогу про повернення депозиту, оригінали квитанцій про оплату судового збору та витрат на інформаційно-технічне забезпечення.
Також потрібно підготувати другий пакет документів, що складається з копій позовної заяви та додатків до неї, який буде передано відповідачеві.
Ще один важливий момент: якщо суд ухвалить рішення на вашу користь, то свої гроші ви зможете отримати тільки після зняття мораторію на задоволення вимог кредиторів.
Розглянемо другий випадок – ліквідацію банку. У першу чергу, потрібно дізнатися, чи є ваш банк учасником фонду гарантування вкладів фізичних осіб. Цей фонд гарантує вкладникам відшкодування в розмірі не більше 150 000 грн. на одну людину незалежно від кількості відкритих рахунків.
Фонд виплачує гроші протягом трьох місяців із дня призначення ліквідатора банку. Інформацію про порядок та строки виплат, а також про банк-агента, через який будуть проводитися розрахунки, можна дізнатися в банку, де були розміщені ваші кошти.
Важливий нюанс: проблемний банк можуть перевести до категорії тимчасових учасників Фонду.
Це значить, що вклади, оформлені з моменту зміни статусу банку, відшкодовуватися не будуть. Тому якщо ви продовжуєте депозит в такому банку, то пролонгуйте старий договір, а не укладайте новий, оскільки отримати компенсацію через Фонд гарантування вкладів приліквідації банку буде неможливо.
Більш докладну юридичну консультацію і шаблони позовних заяв ви знайдете на сайті Сергія Тігіпка www.tigipko.com в розділі «Проекти».