Оскільки людина є найвищою цінністю суспільства і держави, особливу увагу приділено системному, комп - лексному викладу правових норм стосовно прав і свобод людини і громадянина, посиленню гарантій їх реалізації.
Проект Закону України «Про внесення змін до Конституції України» складається з преамбули та дванадцяти розділів.
У преамбулі пропонується зазначити, що саме Український народ є творцем Конституції України, та у цілому зберегти орієнтири і визначальні цілі, закріплені нині у преамбулі Конституції України.
Розділ 1 «Засади конституційного ладу» є змістовним стрижнем Основного Закону держави, що забезпечує найбільш загальний рівень регулювання і встановлює загальні засади усього інституційного комплексу Конституції України. Пропонується викласти у цьому розділі як засадничі положення щодо суверенітету України, який поширюється на всю її територію, унітарної форми державного устрою, загальних засад її територіального устрою, адміністративно-територіального поділу, що характеризують насамперед принципи єдності і цілісності території України. Так, систему адміністративно-територіального устрою України складають: громади – міста, містечка, села або об’єднання декількох населених пунктів; райони, області та Автономна Республіка Крим, які є невід’ємними складовими частинами України. Міста з визначеною законом кількістю жителів можуть прирівнюватися за статусом до області або району.
У новій редакції Конституції України людина, її життя і здоров’я, честь і гідність, свобода, недоторканість і безпека визнаються найвищою цінністю, а не лише соціальною цінністю, як зазначено у чинній Конституції.
Відокремлений принцип верховенства права, що сприятиме застосуванню його в усіх сферах суспільного життя. Водночас із положенням про найвищу юридичну силу Конституції України закріплено у новій її редакції і принцип законності.
При цьому зафіксовано, що закони приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй, а інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України та законів і повинні їм відповідати.
До цього розділу Конституції України перенесено положення, згідно з якими громадянин України не може бути позбавленим її громадянства і права змінити громадянство, не може бути вигнаний за межі України або виданий іншій державі.
Враховуючи необхідність подальшого становлення і розвитку інститутів громадянського суспільства, у новій редакції Конституції України передбачається інституювати його взаємозв’язки з державою, зазначивши у відповідній статті, зокрема, що держава сприяє утверд - женню та розвитку громадянського суспільства.
В окремій статті викладено як засадничі для вільного суспільства гарантії свободи політичної діяльності, а саме: насильство не може бути засобом відстоювання політичних інтересів; діяльність політичних партій ґрунтується на вільній конкуренції, повазі до демократичних цінностей. В Україні визнається право на опозиційну діяльність.
Виходячи з концептуальних засад щодо обмеження прав і свобод людини на конституційному рівні, варто передбачити, що підстави для заборони політичної діяльності мають визначатися тільки Конституцією України.
Встановлюється, що Україна самостійно вирішує питання про вступ чи приєднання до міжнародних організацій, політичних та економічних міждержавних об’єднань і вільний вихід із них.
Валерій НАКОНЕЧНИЙ, начальник районного управління юстиції.