…Сьогодні обличчя п’ятьох воїнів-афганців дивляться на нас із стендів музею в нашому селі Поташні. Це О.І. Река, С.Х. Цимбал, І.Ф. Якимишин, С.В. Дейнега, Ф.Я. Садовий. Усі вони повернулися з Афганістану до рідних домівок. По-різному склалося їхнє життя. Олександра Івановича Реки уже немає серед нас, проте пам’ять про цього чоловіка жива у душах односельчан, близьких і рідних йому людей. Степан Хомич Цимбал – інвалід першої групи, займається своєю улюбленою теслярською справою, майстер із золотими руками. Федір Якович Садовий проживає нині в обласному центрі, працює, виховує дітей та онуків. Інші хлопці також влаштувалися у житті, хоча змушені працювати далеко від дому, часто не за фахом, бо ж треба годувати сім’ї.
Залишається лише сподіватися, що в майбутньому ситуація зміниться на краще.
В історичній залі музею культури села Поташні у розділі «ХХ століття в долі поташан» розгорнуто виставку «У пам’яті назавжди», присвячену воїнам-афганцям. Виставлено матеріали, які можуть розповісти про їхнє життя, службу: фотографії, речі, листи.
Вже стало традицією вшановувати подвиги афганців, проводячи різні заходи: зустрічі, виставки, лекції, інтерв’ю з героєм. «Люди, які бачили смерть, вміють цінувати життя. Трагедія нинішніх афганців у тому, що це чоловіки, які формувалися в умовах війни, а через те вони мають переважно активну позицію в житті, хоча часто не можуть її реалізувати», – було сказано на одній із зустрічей. Для багатьох колишніх воїнів-афганців війна не закінчилася і досі. Всі, хто пройшов її горнило, не можуть забути ні жорстоких боїв, ні втрат бойових побратимів, ні жахливого подиху смерті, яка чатувала на кожному кроці. Війна в Афгані ще дуже довго болем відгукуватиметься в серцях кожного.
Гуртківці-краєзнавці музею культури розпочали дослідницьку роботу з теми: «Треба все пам’ятати», метою якої стане вшанування подвигів фронтовиків сорокових і воїнів-інтернаціоналістів восьмидесятих років.
Олена БАРАНОВА, екскурсовод музею культури села та галереї П.Колісника у Поташні.